Eski Genel Müdürden 4 yıldızlı kıyak! Şeker fabrikaları böyle yönetilmiş!

Şeker fabrikaları hiçbir stratejiye dayanmadan özelleştirilirken, şeker işçisi ve pancar çiftçisinin destekleriyle şeker fabrikalarının bulunduğu yerlere cami ve okul yaptırmak için kurulan derneğin İzmir’deki denize sıfır otelinin zarar ediyor gerekçesiyle eski genel müdürün arkadaşına kıyak geçildiği ortaya çıktı. 2018 yılında yaşanan bu kıyak, firma düşük kira bedelini bile ödemek istemeyince patlak verdi. Ankara’da şimdi bu otel kıyağı konuşuluyor!

Eski Genel Müdürden 4 yıldızlı kıyak! Şeker fabrikaları böyle yönetilmiş!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Ankara’da, 2018 yılında şeker fabrikalarının özelleştirme süresinde yaşanan büyük bir otel kıyağı patlak verdi. Şeker fabrikalarının bulunduğu bölgelerde cami ve okul yaptırmak için 1960’lı yıllarda kurulan hayır derneğinin İzmir’de denize sıfır 4 yıldızlı otelin zarar ediyor gerekçesiyle Türkşeker eski Genel Müdürü tarafından hemşehrisine düşük bir fiyatla kiralanarak kıyak geçildiği ortaya çıktı. 

KOMİK KİRAYI ÖDEMEK İSTEMEYİNCE OTEL KIYAĞI PATLAK VERDİ! 

İzmir’in en çok tercih edilen tatil bölgesinde bulunan 182 odalı, 4 yıldızlı Gümüldür Resort Hotel, bütün demirbaş eşyalarıyla birlikte KDV dahil yıllık 720 bin lira gibi komik bir rakama 5 yıllığına kiralanırken, oteli kiralayan firma düşük kira bedelini bile ödemek istemeyince kıyak patlak verdi. 

İÇENLİ’DEN SONRA GÖREVE GELEN DERNEK YÖNETİMİ ŞOK OLDU

Özelleştirme ihalesinde Çorum Şeker Fabrikasını alan firmaya satışa konu olmayan değerli 10 tır malzemeyi geri iade ederek kıyak geçen Türkşeker Genel Müdürü Ergin İçenli, bu skandalın ortaya çıkması üzerine Kasım 2018’de görevden alınmıştı. Türkşeker Genel Müdürlüğünden alınan İçenli, dernek başkanlığından da ayrıldı. İçenli’den sonra göreve gelen dernek yönetimi, yapılan kira sözleşmesini görünce şok oldu. 

ŞEHİR DIŞINA İNŞAA EDİLEN ŞEKER FABRİKALARINA CAMİ VE OKUL YAPTIRMAK İÇİN KURULDU 

Şeker fabrikaları kuruluş aşamasında genellikle şehir dışında inşaa edilmesinden dolayı bu bölgelerdeki okul ve cami yaptırmak için 1960’lı yıllarda kurulan Şeker Sanayii Mensupları Hayır ve Eğitim Müesseseleri Kurma Derneği, kuruluş kapsamında yaptırdığı birçok cami ve okulu Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığına teslim etti. Öğrenci yurtları da yaptıran Dernek, bu yurtları da Kredi Yurtlar Kurumunun hizmetine verdi. Zamanla gelir kalemi kesilen derneğin varlığını sürdürebilmesi için derneğin eski yönetimi tarafından İzmir’in tatil bölgesi olan Gümüldür’de Tarım ve Orman Bakanlığına ait sosyal tesisi alınarak 4 yıldızlı otel yaptırıldı. 

Otelin bütün inşaat işleri tamamlanıp tam para kazanmaya başlayacağı zaman 2018 yılında dönemin Türkşeker Genel Müdürü Ergin İçenli tarafından zarar ediyor gerekçesiyle komik bir rakama hemşehrisine kiralandığı ortaya çıktı.  

DERNEK FÖTE KAPSAMINDA KAPATILDI 3-4 AY SONRA TEKRAR AÇILDI 

Otelin kiralanmadan önce dernekle ilgili kısa sürede yaşanan gelişmeler de manidar bulundu. Şeker Sanayii Mensupları Hayır ve Eğitim Müesseseleri Kurma Derneği, 2017 yılında Ankara Valiliğine yapılan bir ihbar üzerine FETÖ ile ilişkili olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Ancak bu ihbarın asılsız olduğu ortaya çıktı ve 4 ay sonra tekrar açıldı. 

DERNEK AÇILIR AÇILMAZ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULA GÖTÜRÜLDÜ 

Ancak dernek açılır açılmaz o dönem Türkşeker Genel Müdürü olan Ergin İçenli’nin talebi üzerine hiçbir gerekçe gösterilmeden olağanüstü genel kurula götürüldü. Yapılan olağanüstü genel kurulda Ergin İçenli kendisini dernek başkanı seçtirdi.  

OTELİ KİRALAMAK İÇİN DERNEK BAŞKANI OLDU 

Ergin İçenli, dernek başkanı olur olmaz ilk icraatı oteli kiralamak oldu. Önce arkadaşını otele müdür olarak atayan İçenli, sonra bu müdür olarak atadığı arkadaşının firmasına zarar ediyor gerekçesiyle oteli kiraladı. 

PROTOKOLÜ KİRALAYAN FİRMA HAZIRLAMIŞ DERNEK YÖNETİMİ İMZA ATMIŞ! 

İzmir’in tatil bölgesi olarak bilinen Gümüldür’de denize sıfır, 32 bin metrekare alana kurulu olan 4 yıldızlı, 182 yataklı otel, bütün eşyasıyla birlikte binek aracı, minibüs ve yük kamyonu da dahil söz konusu firmaya hiçbir teminat alınmadan KDV dahil yıllık 720 bin lira gibi komik bir rakama 5 yıllığına kiralandı. Yapılan protokolde oteli kiralayan firmanın bütün hak ve menfaatleri düşünülerek koruma altını alınırken, sözleşme kapsamında dernek hakkında ağır hükümler içermesi yapılan protokolü de tartışmalı hale getirdi. 

SÖZLEŞME İKİNCİ BİR 5 YIL DAHA UZATILABİLECEK

Derneğe ait Gümüldür Resort Hotel, 2018 yılında 5 yıllığına kiralanırken, 5 yılın sonunda kiralayan firmanın talep etmesi üzerine sözleşme ikinci bir 5 yıl daha uzatılabilecek.  Diğer yandan kiraya verilen otelin denize sıfır 320 metre cephesi bulunurken bunun ecrimisilin de devlete firma tarafından değil dernek tarafından ödenmesi, yapılan kıyağın boyutunu gözler önüne serdi.

TURİZM BELGESİ İPTAL EDİLDİ ELEKTRİK VE SUYU KESİLDİ! 

50 milyon değer biçilen, denize sıfır, 4 yıldızlı otel bütün demirbaş eşyalarıyla birlikte komik bir rakama kiralanırken, oteli kiralayan firmanın inşaat giderlerini gerekçe göstererek iki yıldır doğru dürüst kira ödemezken, şimdi de pandemiyi gerekçe göstererek kira ödemeye yanaşmadığı kaydediliyor. Diğer yandan otelin faturaları ödenmediği için elektrik ve suyu kesilirken, turizm belgesinin de iptal edildiği kaydediliyor. Turizm belgesinin iptal edilmesinden dernek yönetiminin ise haberinin olmadığı belirtiliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 12:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sünnet ve farz
Sünnet ve farz - 1 yıl Önce

Habere konu eski G. Md'ün TK Holding'r Ceo olarak atanması işinin iptal edildiğinden eminmsiniz? Kurum arabası ve yakıtıyla tatile giderken kaza geçiren ve aracın pert olmasına yol açan idareci haberinden sonra daire başkanlarına da makam aracı alındığı, şahsa tahsis araçlarla çoluk çocuk gezildiği, alışverişlere gidildiği bilgisi de Tkk iliğimiz kemiğimizi sömürdü diyenler için şuracıkta duruversin. Sakal sünnet, dürüstlük ve namus farzdır.

Ankara Kurdu
Ankara Kurdu - 1 yıl Önce

Yakıtı kurumdan Her hafta Sivas Çorum seferi yapan kurum aracının. Hamamlarda yenenlerin hesabı bir gün sorulacak

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Yapmayın, bunlar müslüman, yerli, milli, insanlar, Allah dan korkarlar,kuldan utanirlar, sadece cennet bunların olduğu için , ahirete transfer yapıyorlar. Büyütülecek bir şey yok.

Sahtelik
Sahtelik @Senol - 1 yıl Önce

Birde Allah'ı kandırabilseler! Allh'la kandırıyorlar ama.

Tesadüftür o
Tesadüftür o - 1 yıl Önce

Tağşişçiden sonra Holding idarecisi konusunda da haberdeki ismi bulup getiren Fahrettin beye tebrikler.

Tarım kredili
Tarım kredili - 1 yıl Önce

Ergin icenli bey tarım kredi holding ceo olacakmış ne güzel Poyraz bey tecrübeli iş bilen adamları seçiyor süper kurum menfaatini düşününce tarkimdeki gibi merkezdeki gibi namuslu ahlaklı adamları hemen dışarı at ama tahsisli ve şaibeli adamları göreve getir. Tahsislide sayın m. O. Ateşin eş durumundan akrabası galiba ondan korunuyor

Huseyin
Huseyin - 1 yıl Önce

Ye babam yee.milletin hakkını yemekten bikmadiniz.inşAllah başınızı yeriniz

Kim var orada?
Kim var orada? - 1 yıl Önce

Tkk'da olanlar konusunda Reis'e dosyalar, raporlar verdik diyenler buradamısınız?

Saraykoy
Saraykoy - 1 yıl Önce

Saray köyde bir mucize yaşanıyor toplam 1000 ton mısır yetişen yerde 10.000 ton mısırı alınıyor ve Denizli yeme veriliyor. Yetkililerden bu başarıyı görüp Şaraykoy mud tüm taleplerini yerine getiriyor. Oyleki syetki sonsuz G..... Hanımda. Bu arada kiralanan bakır larin depoya neden se yem müdüründen başka kimsenin gitmesi yasaklanıyor. Tüm bunlar koca ızmır bölgede olurken sayın teftiş kurulu tef dış mi yapıyor acaba. Sayın yetkililerden buradan uyarıyorum burada dönene iftira çamur at izi kalsın yöntemi ile koca bölge kokudan geçilmez oldu lütfen el atın bir pislik varsa çıksın yoksa daha çok temsili ikram gidecek bir yerlere