Ekstansif kaz ve hindi yetiştiriciliği!

Mengen'de önemli bir hayvancılık paneli düzenlendi. Panelde ekstansif hindi ve kaz yetiştiriciliği hakkında çiftçiye bilgi verildi. Panelde aynı zamanda ineklerde beslenme, buzağı bakımı ve kasaplık kuzu yetiştiriciliği konusunda da sunumlar yapıldı. Panelin sonunda 165 katılımcıya sertifikaları takdim edildi.

Ekstansif kaz ve hindi yetiştiriciliği!
banner200
banner217

Mengen Kaymakamlığı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Aşçılık Meslek Yüksekokulu seminer salonunda "Mengen Özelinde Kırsal Kalkınma ve Hayvancılık Paneli düzenlendi.

Mengen Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği, Mengen Belediyesi ve Mengen Ziraat Odasının destek verdiği etkinlikte, Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinde görevli 7 öğretim görevlisi adeta ilçeye çıkarma yaptı. İlçe Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Semih Tatlı'nın moderatörlüğünde başlayan panelin açılış konuşmasını İlçe Müdürü Hasan Taş gerçekleştirdi.

Kendisi de Mengenli olan Prof. Dr. Orhan Çetin, "ekstansif hindi yetiştiriciliği" hakkında çiftçileri aydınlattı. Sunum esnasında kendisini dinlemeye gelen köylüleri ile olan diyaloğu katılımcıların gönlünü fethetti. Devamında Veteriner Hekim Emre Arslan, "ekstansif kaz yetiştiriciliği" konusunda çiftçileri bilgilendirdi. Sonrasında söz alan, kendisi de Mengenli olan Prof. Dr. Ahmet Güner ise Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin'in Mengenlilere selamını iletti ve "Rektör Beyin İlçemizin damadı olmasından dolayı gurur duyduğunu" ifade etti. Sucuk üretimi ve peynir teknolojisi sunumu yetiştiriciler tarafından ilgiyle takip edildi.

Molada çay kahve ikramı yapıldı. Bolu Gıda Mühendisleri Oda Temsilciliği ise yaptıkları Mengen Peyniri ve yöresel sucuk ikramıyla panele renk kattı. Programın devamında Prof. Dr. Hüseyin Erdem'in sunduğu "İneklerde Gebelik Konusu" çok ilgi çekti. Panele Bolu Merkez, Gerede, Yeniçağa ve Seben İlçelerinden de katılımlar olduğu görüldü. Öğle arasında katılımcılara yemek ikramı yapıldı. Yemeğin ardından Doç. Dr. M.Selçuk Alataş, Arş. Gör. Mustafa Çam ve Veteriner Hekim Zahit K. Kaya tarafından "İneklerde Beslenme, Buzağı Bakımı ve Kasaplık Kuzu Yetiştiriciliği" konusunda sunumlar yapıldı. Soru Cevap kısmının ardından, 165 adet katılımcıya sertifika takdim edilerek etkinlik sona erdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251