Çiğ süt fiyatları revize edildi yeni fiyat 2.30 TL oldu

Artan inek kesimlerinin önüne geçmek için çiğ süt fiyatları yeniden revize edildi. Bugün toplanan Ulusal Süt Konseyi’nde çiğ süt fiyatlarının 15 Kasım’dan geçerli olmak üzere 2020’nin sonuna kadar 2.30 TL olmasına karar verildi.

Çiğ süt fiyatları revize edildi yeni fiyat 2.30 TL oldu
banner200

Çiğ süt fiyatlarını yeniden belirlemek için toplanan Ulusal Süt Konseyi'nde, 15 Kasım'dan geçerli olmak üzere çiğ süt fiyatlarının yüzde 15 artırılarak 2.30 TL olmasına karar verildi. 

Çiğ süt fiyatlarını yeniden belirlemek için toplanan Ulusal Süt Konseyi'nde, 15 Kasım'dan geçerli olmak üzere çiğ süt fiyatlarının yüzde 15 artırılarak 2.30 TL olmasına karar verildi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticinin desteklenmesi açısından süt fiyatlarının daha iyi noktalarda olması gerektiğini düşündüğünü belirtmişti. Bakan Pakdemirli’nin bu açıklamalarının ardından Ulusal Süt Konseyi bugün toplanarak, süt fiyatları yeniden belirlendi. 

ÜRETİCİ 50 KURUŞ ARTIRILMASINI İSTEDİ 

Toplantıya, Bakanlık, üretici ve sanayici temsilcileri katılırken, üretici temsilcileri süt fiyatlarının 50 kuruş artırılarak bunun 25 kuruşunun desteklerden 25 kuruşunun da fiyatlara yansıtılmasını istediler. 

Ancak toplantıda süt fiyatlarının 15 Kasım 2019 – 31 Aralık 2020 tarihlerinde geçerli olmak üzere 2.30 TL/Lt olarak belirlenmesine karar verildi. 

DEVLET DESTEĞİ BELİRSİZ KALDI 

Toplantıda çiğ süte devlet desteğinin devam edip etmeyeceğine dair bir bilgi verilmezken, bu belirsizlik yeni fiyata karşı kaygı oluşturdu. 

Bilindiği üzere çiğ süte Nisan 2019'a kadar 25 kuruş destek veriliyordu. Nisan ayından sonraki dönemde ne kadar destek verileceği henüz belli değil. Bu desteğin devam etmemesi durumunda fiyatlar yüzde 15 oranında artırılmış gibi görünse de normalde süt fiyatlarına sadece 5 kuruş zam gelmiş olacak.

TEVFİK KESKİN: ÜRETİCİMİZ BİRAZ NEFES ALACAK 

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen fiyatı üreticiler açısından olumlu karşılarken, süt- yem paritesinde olağanüstü bir durum olması durumunda Ulusal Süt Konseyi'nin 2020 Aralık ayını beklemeden yeniden toplanacağını söyledi. Devlet desteğinin miktarının belli olmadığını ancak bu desteğin tamamen kalkmasını beklemediğini dile getiren Keskin, "Belirlenen bu fiyat üreticimizi biraz olsun rahatlatacaktır" dedi.   

SENCER SOLAKOĞLU: DEVLET DESTEĞİNDEKİ BELİRSİZLİK BİZİ KAYGILANDIRIYOR

TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu ise yeni belirlenen fiyatın tatmin edici bir fiyat olduğunu ancak devlet desteğindeki belirsizliğin kendilerini kaygılandırdığını söyledi. Süt üreticisinin şu anda 25 kuruş devlet desteğiyle ayakta durduğunu belirten Solakoğlu, “Bakanlık destekleme miktarını açıklamadı. Biz desteklerin kesilmesinden korkuyoruz. Desteksiz olursa bize gelen zam sadece 5 kuruş olmuş olacak” değerlendirmesinde bulundu. Süt fiyatlarının bir yıl boyunca sabit tutulmasının istikrar açısından kabul edilebilir bir durum olmadığını söyleyen Solakoğlu, “Yapılması gereken bunun yem maliyetine göre bir pariteye oturtmak” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2019, 23:03
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlknur günaydın
İlknur günaydın - 2 yıl Önce

Ben bir küçük işletme olarak inek bakıyorum benim ne tarlam var nede meram sadece fabrika yemiyle bakabiliyorum ineklerimi pancar posası alıyordum bu sene onuda alamadık ne yonca nede mısır silajı alabiliyoruz pahalı bizden ne istiyorlar acaba biz maliyeti düşürsünler başka birşey istemiyoruz antibiyotik iğleneler pahalı vitamin iğneleri pahalı bunlara çözüm bulunmadığı sürece biz biteriz ozaman da büyük işletmeler canları nekadar fiyatdan vermek istiyorsa o fiyatdan verirler peki biz ne iş yapacağız inek satamıyoruz adam geliyor ağız eğip gidiyor bizi tüçcar denen soyuculara mahkum etdiler

VetHek
VetHek - 2 yıl Önce

Desenize yarın yeme zam gelecek. 1 yıllık süt fiyatı belirlemek nedir. 4 ayda bir toplanarak bir değerlendirme yapılarak bunlara karar verilmeli.1 yıla kadar verdikleri zammın 4 katını yemciler alır çiftçinin cebinden.

Ep
Ep - 2 yıl Önce

Cok vermişler maşAllah yemin torbasına 5000 5000 geliyor her ay

Urat konyi
Urat konyi - 2 yıl Önce

Olsa ne olur olmasa ne olur herkes elindeki malı satmaya çalışıyor. Kurtulsa bir daha arkasına bile bakmayacak.

3 yıl şartı
3 yıl şartı - 2 yıl Önce

3 yıl üst üste aynı ürünü eken üçüncü yıldan itibaren ürün ve mazot gübre desteği alamayacak.....biz 15 yıldır mısır ekliyoruz ekmeyede devam edeceğiz...verecekleri üç kuruş destek olmasın varsın.....pamuk ekip 2800 e satıp ekmek yenmez.....Mısır'da bu fiyatlarla fazla ayakta kalamaz da işte son çırpınışlarımız......bu üç yıl kuralını çıkaran çok bilmişler sizin sayenizde Ziraat odalarına sotulmaktan kurtulacağız ....yarın ziraat odasından kaydımı sildireceğim.....mısır satarkende müstahsil makbuzu kestirmeyeceğiz ...buraya kadar....birde tarım ile döner sermaye parası vermekten kurtuluyoruz....hani her ay tarım il memurlarının kıdemine göre paylaştıkları para varta bizden 20 veya 30 TL dosya başına alınan.....

Çiftçi
Çiftçi @3 yıl şartı - 2 yıl Önce

Nasıl aklınıza geliyor bu çiftçiyi bitirecek icraatlar dışarıdan ithal etleri yığdınız kimse yemiyor

Doruk
Doruk - 2 yıl Önce

İsterse 10 lira olsun biz çiğ süt içmiyoruz ki,sütü kaynatıp içiyoruz.

Köylü
Köylü - 2 yıl Önce

25 krş destek kalktımı acaba sessizlik hayra alamet değil o zaman bu zam bir şey ifade etmez yani 5. Kuruş zam vermiş olurlar.inşAllah öyle değildir.

Yem
Yem - 2 yıl Önce

Mısır fiyatları hergün düşüyor 1200 le başlayan piyasa şu an 1070...e düştü....ama yem fiyatları düşmüyor.....


banner151

banner251