Çiftçi ve besici emeğinin karşılığını alamıyor

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Selman Esmerer, hayvancılıkta yaşanan sıkıntılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Esmerer, “Çiftçi ve besici emeğinin karşılığını alamıyor, bu da tarımda ve hayvancılıkta üretimi etkiliyor. Biz çok önemli topraklara sahibiz fakat değerlendiremiyoruz. Tarım ve hayvancılıkta kendine yetemeyen ülkemiz ithalata yönelmek zorunda kalıyor” dedi.

Çiftçi ve besici emeğinin karşılığını alamıyor
banner200
banner217

Milli Gazete’nin haberine göre, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban satış alanları olmak üzere piyasalarda hareketlilik yaşanıyor. Ekonomik sıkıntıların çözülemediği günlerde piyasaya Kurban Bayramı’yla birlikte 20-24 milyar liranın girmesi bekleniyor. Kurban Bayramı’nın önemini ve ekonomiye yönelik yansımalarını Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Selman Esmerer ile konuştuk.

“HAYVAN BESİCİLERİ İÇİN BEREKETLİ BİR DÖNEM OLUYOR”

YENİAD Genel Başkanı Selman Esmerer, Kurban Bayramı’nın ekonomiye yönelik katkılarıyla alakalı yaptığı açıklamada, “Kurban Bayramı’yla birlikte ekonomide de de hareketlenmeler oluyor. Özellikle hayvan besicileri için bereketli bir dönem oluyor. Kasaptaki et fiyatlarına göre, yıldaki bir defalık kesim besicinin lehine oluyor. Besici vatandaşlarımız tabii çok büyük emek sarf ediyorlar. Nakliye, çadır, 15 günlük satış süresi gibi büyük bir emek harcanıyor. Kurbanın hem maddi hem manevi yönü var. Özellikle et yiyemeyen, durumu olmayan kardeşlerimize de et ulaşıyor. Fakir zengin arasında bir köprü oluşuyor. Bu güzellik bayram olarak yaşanıyor” dedi.

“TATİLİ TADINDA BIRAKMAMIZ LAZIM, BİZİM ÜRETMEMİZ GEREK”

Bayram tatili konusuna değinen Esmerer, “Bayramlarımız bizim için önemli ve güzel günler. Bayramda aile büyüklerimizi, akrabalarımızı ziyaret ediyoruz, sevinçli vakitler yaşıyoruz. Fakat bayramı bir tatil aracı görmemek gerekir. Son yıllarda bayram tatillerinin uzatılması gündeme geliyor. Biz bunun taraftarı değiliz. Milli bayramlarımız, çalışanların yıllık izinleri var. Bir de böyle izinler çıkınca ciddi manada bir üretim eksikliği ortaya çıkıyor. Tatilleri tadında bırakmamız lazım. Türkiye’nin üretime ihtiyacı var, çalışmaya ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİ VE BESİCİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR”

Üretimin önemini yineleyen Esmerer, Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta zor günlerden geçtiğini söyledi. Esmerer, “Çiftçi ve besici emeğinin karşılığını alamıyor, bu da tarımda ve hayvancılıkta üretimi etkiliyor. Biz çok önemli topraklara sahibiz fakat değerlendiremiyoruz. Tarım ve hayvancılıkta kendine yetemeyen ülkemiz ithalata yönelmek zorunda kalıyor. Geçtiğimiz kurban bayramlarında angus furyası oldu. Yerli hayvancı desteklenmedi ve angus getirildi. Bunlar doğru politikalar değil. Kendi kurbanımızı kesecek kadar hayvanı yetiştirmemiz, kasapların et ihtiyacını karşılamamız gerekir. Bunlar da ancak iyi politikalarla olur” diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 1 yıl Önce

Ne emek karşılığı, hepimizi gırtlağa kadar, borca soktular. Zarar,zarar,zarar ...

Milli çoban
Milli çoban - 1 yıl Önce

Civtçi üretici bu ülkede sadece dürüst ve alın teri ile geçinmek isteyen bir topluluk,ama ne yazikki böyle değilmiş,bu ülkede milyar dolar ve Euro ile bir elleri balda bir elleri yağda milyar dolarlık araba ve şato larda yatlarda gününü gün eden futbol kulüplerine bankalar neler yapıyor, ama biz bu ülkenin sözde milli üreticileri olarak lanse ettikleri bizler banka ve tarım kredi kooperatifleri tarafından adeta idam sehpasına gönderileceğiz ,ürettiğimiz ürünlerimiz sadece faizleri ile zar zor başı çıkmaya çalışıyoruz bağkur borcunu ödemeyen milyonlarcayiz ne yazikki biz üretenlere toprak ile canlı hayvan ile uğraşan biz emekçilere verilen değer sadece sürün ama ölme bu..

banner151

banner251