CHP’li Sındır: Net ithalatçı duruma düştük!

CHP Milletvekili Kamil Oktay Sındır, tarımda bir zamanlar kendi kendine yeten Türkiye'nin AKP döneminde net tarım ithalatçısı ülke konumuna düşürüldüğünü söyledi.

CHP’li Sındır: Net ithalatçı duruma düştük!
banner200
banner217

Sındır,  2019 yılında bitkisel üretimde 5 milyar 789 milyon dolar ithalata karşılık 2 milyar 697 milyon dolar ihracat yapılabildiğini belirterek,  hayvansal üretimde de 465 milyon dolarlık ithalata karşılık ihracatın 273 milyon dolarda kaldığını, böylece tarım ve hayvancılıktaki ithalatın ihracatın iki katına çıktığını anlattı.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Hükümetin tarım ve hayvancılık politikasını eleştirerek,  AK Parti iktidarının bulunduğu 17 yılda 58 milyon 719 bin ton buğday ithal edip yurtdışına 15 milyar 613 milyon dolar döviz ödediğini söyledi. Eleştirilerine devam eden Sarıbal, aynı dönemde 3 milyon 398 bin ton arpa ithalatı için de 838 milyon doların yurtdışındaki çiftçilere akıtıldığını belirten Sarıbal,  “17 yıldan bu yana 19 milyon 545 bin ton mısır ithal edilip 4.2 milyar dolar döviz ödenmiş. Bitmedi, 2 milyon 573 bin ton ithal pirince 1 milyar 420 milyon dolar, 9 milyon 873 bin ton ithal ayçiçeği tohumuna 5 milyar 68 milyon dolar, 17 milyon ton türevleri, ham yağ, rafine yağ, küspe için 11 milyar 750 milyon dolar ödenmiş. AKP iktidarı döneminde saman ithalatından tutun, canlı hayvan ithalatından tutun her alanda ithalat rekoru kırıldı. 8 milyon baş canlı hayvan, 300 bin tona yakın kırmızı et ithal edildi. Toplamda 81 milyar dolarlık tarımsal hammadde ve ürün ithal ediyoruz, buna karşılık 13 milyar dolarlık tarımsal hammadde ihracatımız var. 1 kilo ihracata karşı 6 kilo ithalat yapıyoruz.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dede KOÇAK  aksaray
Ali dede KOÇAK aksaray - 1 yıl Önce

Tarım çifçisi üzerinden rant deşiren bunca gereksiz kan emici oda ve birliklerin ves edilmesi gerek il ve ilçe tarım müdürlüğü varken ziraat odaları efendim yok damızlık birliği yok süt birliği yok et birliği yok koyun keçi birliği peki bukadar kan emici boş kurumlara ne gerek var koylü sırtında rant ve saltanat sürmesi hangi mantığa sığar acaba kimin sırtına zavalı çiftçi zaten kan ağlıyorken tabiri caizse kucaktan kucağa itilmekte bukadar hantal ve fuzuli deyilmi yekililer sayın bakanımız bir an önce önlem almalıdır hem devlet hem çifçiyi bunların elinden kurtarmak lazım saygılarımla arzederim

banner151

banner251