Bin 131 atayadigarı tohum çeşidi toplandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan projeyle, halkın ve çiftçilerin elinde bulunan 1.131 ata yadigarı yerel tohum çeşidi toplandı. Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, toplanan tohumların yarısının Tohum Gen Bankası'nda koruma altına alındığını, kalan kısmının ise Bakanlık bünyesinde bulunan kuruluşlar tarafından çoğaltım ve tescil işlemlerinin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bin 131 atayadigarı tohum çeşidi toplandı
banner200

Emine Erdoğan'ın himayesinde 2017 yılında başlayan "Yerel Tohum Buluşmaları" projesi kapsamında toplanan ata yadigârı tohumlar her geçen gün artıyor. İzmir'de başlayan proje, daha sonra Samsun ve Şanlıurfa'da çeşitli etkinliklerle devam etti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ata yadigârı yerel tohumların hem koruma altına alındığını hem de çoğaltılarak ekiminin yapıldığını, böylece unutulmaz lezzetlerin yeniden sofralara ulaştığını söyledi.

1131 ATAYADİGARI TOHUM ÇEŞİDİ TESLİM EDİLDİ

Bu süreçte halkın ve çiftçilerin elinde bulunan 1131 ata yadigârı yerel tohum çeşidinin Bakanlığa teslim edildiği bilgisini veren Pakdemirli, bu tohumların yarısının Tohum Gen Bankası'nda koruma altına alındığını, kalan kısmının ise Bakanlık bünyesinde bulunan kuruluşlar tarafından çoğaltım ve tescil işlemlerinin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Pakdemirli, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından mısır, kabak, barbunya, biber, domates, lahana, maydanoz, terenin de aralarında bulunduğu 411 çeşidin, Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından da 41 çeşit hububat tohumunun çoğaltım için ekiminin yapıldığını vurguladı.

"KISA SÜREDE SOFRALARA ULAŞACAK"

Çoğaltımı yapılan tohumluklardan elde edilen fidelerin TİGEM'e bağlı işletmelerde ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla sözleşmeli üreticilere ulaştırıldığına işaret eden Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Bu ürünlerin arasında Kandıra'nın sivri biberinden Samsun'un köy salatalığına, Çorum'un 10 dilim kavunundan Ankara-Ayaş'ın beyaz bodur domatesine kadar birçok çeşit bulunuyor. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çiftçiler tarafından üretilen marul, lahana, turp ve karalahana gibi kışlık sebzeler marketlere teslim edildi. TİGEM'e bağlı işletmelerde ise fasulye, barbunya, kabak, domates, biber, patlıcan, hıyar, kavun ve karpuz fidelerinin dikimi yapıldı. Ayrıca, karpuz ve kavun fideleri ile diğer yazlık sebzelerin fideleri mahsul amacıyla Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilerine teslim edildi. Bu ürünler de kısa bir süre sonra sofralarımıza ulaşmış olacak. Böylece eskinin o unutulmaz lezzetlerine yeniden kavuşmuş olacağız."

Pakdemirli, ata yadigârı bu tohumlukların coğrafi işaretli ürüne dönüştürülmesinin kırsal kalkınmaya ve dolaylı olarak kırsal turizmin geliştirilmesine katkı sağlayacağına dikkati çekerek, "Çoğaltımı ve tanımlama işlemleri tamamlanan farklı bitki türlerinde 42 çeşit TAGEM tarafından 2020 yılında tescile sunulacak." dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ata yadigarı tohumculuğa sabote edecekler var
Ata yadigarı tohumculuğa sabote edecekler var - 2 yıl Önce

Sanayi ve ticari amaçlı tohumculuk yapan şirketler bu ATA YADİGARI TOHUM İŞİNİ SABOTE EDECEKLER... ÇÜNKÜ ADAMLARIN SERTİFİKALI TOHUM DÜMENİYLE ÜRETTİKLERİ HİBRİT F1, YAPISI BOZUK VE TADIYLA TUZUYLA OYNANMIŞ SEBZE, MEYVE BAKLİYAT, TAHIL TOHUMLARINI SATAMAZLAR, İŞLERİ BOZULUR.. BU NEDENLE EMİNE HANIMEFENDİYİ BİLE KANDIRABİLİRLER.. DANIŞMANLARININ ÇOK UYANIK OLMASI GEREKİR...

banner251