Bakan Pakdemirli: Elektrikli traktörde son safha!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile elektrikli traktörleri test etti. TİGEM’de bine yakın traktör bulunduğunu belirten Pakdemirli, “Bu traktörlerimizin bir kısmını elektrikli traktörlerle değişim sürecini başlatıyoruz. Bu da bize birkaç prototipin ötesinde 30-40 tane tarlada çalışan ve gerçekten problemlerini görebileceğimiz deneme sahası oluşturacak. Bu da seri üretime geçmeden önceki son safha” dedi.

Bakan Pakdemirli: Elektrikli traktörde son safha!
banner200
banner217

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iştirakleriyle gerçekleştirilen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Kampüsü'ndeki Abdülhakim Sancak Camisi'nin ibadete açılış törenine katılan Pakdemirli ve Şentop, İTÜ'de bulunan yerli ve milli, elektrikli traktör ve araçları inceleyerek test ettiler. 

Derindere Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol tarafından tanıtılan araçları inceleyen Şentop ve Pakdemirli, atölyede yapılan çalışmaları da yerinde gördü. 

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Mustafa Şentop, "Burada geliştirilmiş yüzde 100 yerli ve milli, elektrikle çalışan bir traktör. Bu traktörü Cumhurbaşkanımız Ankara'da Hasat Şenliği'nde kullanmıştı. İnşallah buradan hareketle Türkiye, yerli ve milli bütün otomobiller ve büyük araçları imal edecek. Bunları geliştirmemiz ve desteklememiz lazım. Buradaki deneme imkânlarımız dâhilinde traktör çok iyi. Güçlü bir motor. Zaten test edilmiş ve hepsinden başarıyla çıkmış. Ümit ediyoruz ki seri üretimine de geçilir." diye konuştu.

"TRAKTÖRLERİN BİR KISMINI ELEKTRİKLİ TRAKTÖRLERLE DEĞİŞTİRECEĞİZ"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise traktörü üreten Önder Yol'a teşekkür ederek, "Meclis Başkanımızla beraber Cumhurbaşkanımızın bir programı vardı. Gelmişken üretim merkezine de uğrayalım istedik. Traktörümüzün prototipinin hazır olduğunu söylemiştim. Şu an tarla ve saha denemeleri devam ediyor. Bu denemeleri de yüzde 100'ün üstünde performansla tamamladık." şeklinde konuştu. Bakan Pakdemirli, şu anda Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde (TİGEM) bine yakın traktör bulunduğuna işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Bu traktörlerimizin bir kısmını elektrikli traktörlerle değişim sürecini başlatıyoruz. Bu da bize birkaç prototipin ötesinde 30-40 tane tarlada çalışan ve gerçekten problemlerini görebileceğimiz deneme sahası oluşturacak. Bu da seri üretime geçmeden önceki son safha. Hem denemeleri yapmış olacağız hem de sahada ve zorlu şartlarda traktörleri denemiş olacağız. İnşallah ilerleyen günlerde daha mutlu haberleri de görmüş olacağız."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2019, 00:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Tarım bakanı bir şeyler yapmak istiyor. Tarımın birikmiş bütün sorunlarını kısa sürede çözmesini beklemek insafsızlık olur. Önceki bakanlardan devr aldığı çok sorun var. İki bakanlığın birleşmesi de işin cabası. Ekibini kurmasına fırsat verilmelidir.

Destan Dağlı
Destan Dağlı - 1 yıl Önce

Sevgili arkadaşlarım!

Bırakın bu bakan şöyle yapmak istiyor laflarını. Bırakın bu bakan şöyle iyi insan zırvalarını Allah aşkına!! Yemeyin bizi! İçinizden geçeni bilmiyormuyuz. Tarım deyip duruyorsunuz. Tarım yıılar önce bitti. Bu defter kapandı dostlarım. Çiftçi ölmüş gömeni yok!!

Adamlar Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün adını kalbimizden olmasada , kitaplardan ve tarihimizden kazıdılar. Cahil çiftçiyi kim kaideye alır??

Boşunamı düşük profilli vasıfsız adamları cuk diye üst mevkilere koyuyorlar. Her aileye bir kurum verilmiş!! Herkes istediği gibi oynuyor. Hesap soracak olsan kime gideceksin? Kimi kime şikayet edeceksin? Kime ağlayacak, kime dert yanacaksın?
Biraz birşeyleri kurcalasan alırsın soluğu cezaevinde!! Anlatamazsın derdini.

Sığındığımız bir Allah’ımız var , ama bazı siyasilere oy vermediğimiz için cennete yer alamayız. Dini bütün insandım ama Cuma namazlarına gitmiyorum artık. Full propaganda!!
Yahu arkadaş diyanetin bütçesi kadar yok tarım bütçesi. Bizim traktörlerde zaten diyanetin hayır işleri ile çalışıyor ya!!
Mazot ney!! Tövbe aşa! Zinhar haram! Gübre!!! O zaten günah!!
İlaç!!! Tabiata zarar!!!!

Üç beş sakallı için milyonlarca lira peşkeş çekiliyor çoluk çocuğa tecavüz etsinler diye, ama çalışana , üretene geldimi muslukları kapatıyorlar. Şeker fabrikaları 70 milyon lira zarar etti diye satıldı, ama din sömürücülerine 3-4 milyar TL aktarılmış. ( Sayıştay raporları ortada).

Herkesten özür diliyorum eğer kötü şeyler söylediysem. Ama benim de çoluk çoçuğum. Gün gelir de bana sorarsa neden o zamanlar bunlar böyle oldu diye , o zaman bunların hesabını kim verecek???

Mustafa Kayacan
Mustafa Kayacan - 1 yıl Önce

Türk milleti adam harcamaktan , ortalıkta adam bırakmadı. Adam daha Bismillah göreve başladı yüklendiler , devasa bakanlık fırsat verin bana kalırsa bakan Birşeyler yapmak istiyor iyi niyetli ve Çalışkan biri, elektrikli traktörü Bile Türk tarımına kazandırsa heykeli dikilir , kısa sürede somut bir icraatla çıktı ortaya İzleyelim bence

Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 1 yıl Önce

BU “ELEKTRİKLİ TRAKTÖR”ÜN ORTALAMA SATIŞ FİYATI NE OLACAK?
BU TRAKTÖRÜN OECD TESTLERİNİ BAKANLIK KENDİ TEST MERKEZİNDE YAPTI MI? YAPTIYSA SONUÇLARI NEDİR?
BAKAN BEY HAZRETLERİ, DEVLETLİLERİ BİNDİRİP TUR ATTIRACAĞINA, BİRAZ DA ÇİFTÇİLERLE BU DEMONSTRASYONLARI YAPABİLSE, NE İSABETLİ OLUR. AYRICA, LÜTFEDİP BUNLARI HALKA AÇIKLASIN...ZİRA BU İŞ UZADIKÇA UZUYOR, SONUÇ YERLİ ARABA GİBİ OLURSA, GERÇEKTEN TÜRKİYEMİZİ DAHA FAZLA GÜLÜNÇ DURUMLARA DÜŞÜRMEYE HAKKINIZ YOK... el insaf..

Milli tarımcı
Milli tarımcı - 1 yıl Önce

Evet Ahmet bey aslında çok doğru söylüyorsunuz iyi niyetli bir arkadaş sayın bakan ama sektörün çok birikmiş problemleri var her konuda,birde anladığımız kadarıyla enflasyonun yüksek çıkmasının en büyük suçlusu da tarım ve üretim yapan kesimine çıkıyor o yüzden sayın bakan iki arada kalıyor hükümet kanadı enflasyon yüksek çıktığı için bir çok kalemde ithalat yaparak bu işi halletmeye çalışıyor öbür tarafta biz özellikle küçük aile tarım ve hayvancılık üretimi yapan kesim yüksek girdi maliyetleri ile neredeyse üç yıldır üretim yapmak için resmen batağın içinde boğulmuş vaziyetteyiz söyleyecek hiçbir şey kalmadı artık biz üreticiler için sadece yüce Allah'ım bizlere yardımcı olsun

Aklıma geldi
Aklıma geldi - 1 yıl Önce

Tigemdeki traktörlerle deneme amacıyla 30,40 tane değiştirilip elektrikli traktör verilecek deniyor ya... Bu 30,40 traktör kaç para tigem kaç lira vercek

Tarım tarım
Tarım tarım - 1 yıl Önce

Tıraktör yerine göbreye ilaçkara indir fiyatına kardeşim o zaman tarım kazanır traktör çıksa çok insan alamaz fakat ilaca her kez alır indirdinde tarımda yüklelir

banner151

banner251