Arjantin’den tavuk eti ithal ediyoruz

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, tarım ve hayvancılıkta yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çiftçinin yanlış politikalardan dolayı toprağa küstüğünü dile getiren Kesici, “Türkiye bir ucu Avustralya'dan öbür ucu Kuzey Amerika, Arjantin ve Brezilya'ya kadar hemen hemen her ülkeden bir veya birkaç tarım ürünü ithal ediyor. Arjantin, Brezilya'dan tavuk eti ithal ediyoruz. Yakışacak durum değildir” dedi.

Arjantin’den tavuk eti ithal ediyoruz
banner200

Sözcü’den Aytunç Erkin’e konuşan Kesici, “Çiftçi toprağa, tarlaya ve hayvana küstü. 16 yılda, ithalat, ihracat politikası vs… En sonunda gelinen noktada çiftçi tarlaya, hayvana küsmüştür. Bu da böyle devam edemez. Bu ülkede tarım sektörünün ithalatçı olması çok vahim bir tablodur. Bu dönemde tarım başka sektörlerde olduğundan daha da çok yara almıştır. Türkiye bir ucu Avustralya'dan öbür ucu Kuzey Amerika, Arjantin ve Brezilya'ya kadar hemen hemen her ülkeden bir veya birkaç tarım ürünü ithal ediyor. Arjantin, Brezilya'dan tavuk eti ithal ediyoruz. Yakışacak durum değildir. Şimdi yapılması gereken bütün dünyanın en gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi yapmak. En  büyük örnek Avrupa Birliği'nin Ortak Tarım Politikası'dır. Hem üreticiyi, hem de tüketiciyi aynı anda teşvik edici ve koruyucu kapsamlı tarım politikasına geçmek şart!” diye konuştu.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2019, 16:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlçe Müdürü
İlçe Müdürü - 2 yıl Önce

Bakan yardımcısı Tunç Hadi Ve diğerleri şehir şehir il il yerel yönetimler istişare toplantılarına katılmakla meşgul oldukları için tavuklarla ilgilenecek yardımcı bulunmamaktadır.

Ali
Ali - 2 yıl Önce

İthalat lobisine, hizmet, üretici bitmiş, önemli değil. Yola devam.

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

İthalatan birileri iyi para kazanıyor. Bu kafayla tarımda kalkınma çok zor.

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

İLHAN BEY DOĞRU SÖYLEMİŞ, NE HALE GELDİK...YAZIK.. PEKİ NEDEN BÖYLE OLDU; CEVABI ÇOK BASİT...
İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİNİN MEŞHUR SÖZÜNÜ ŞU HALE GETİRDİLERDE ONDAN: “Baştaki Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler”.
Ama DOĞRUSU ŞÖYLEYDİ, BİZ UNUTTUK: “Mevlâ Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler”.

banner251