Akşener: Salgında tarıma dikkat edelim!

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, koronavirüs salgınına karşı en dikkat edilmesi gereken sektörlerin başında tarımın geldiğini belirterek, “Tarımın özendirilmesi, gıdaya erişimin önemsenmesi, tarıma üretim anlayışı içerisinde bakılması ve gençlerin tarımda yer almasının sağlanması lazım. Tarımı stratejik bir sektör ve alan olarak görmemiz gerekiyor” dedi.

banner255
Akşener: Salgında tarıma dikkat edelim!
banner200

Fox'un konuğu olan  Akşener, gıdanın önemine dikkat çekerek, "Mart, nisan, mayıs endüstriyel bitkilerin ekim tarihleri. Trabzon'da, Giresun'da, Ordu'da fındığın artık toplanması gerekecek. Bunlar hep geçici mevsimsel işçi ile yapılan işlerdi. Bunların durumu ne olacak? Burada bir planlama yok. Ekme biçme işlemleri ile ilgili yaş ortalaması 51 olan bir sistemde, tarlaya bu insanlar gidip nasıl ekip, nasıl çekecekler? Bununla ilgili bir bilgi yok. Buğday ithalatı yapılıyordu Ukrayna ve ağırlıklı olarak Rusya'dan. Koronavirüsten sonra acaba biz bu ülkelerden buğday ithalatı yapabilecek miyiz? Kanada'dan mercimek, nohut ithal ediliyordu. Saman ithal ediyoruz. Bütün bunları yapabilecek miyiz? Hayvancılık ve gıda konusu salgından sonra en çok dikkat edilmesi gereken alandır. Tarımın özendirilmesi, gıdaya erişimin önemsenmesi, tarıma üretim anlayışı içerisinde bakılması ve gençlerin tarımda yer almasının sağlanması lazım. Tarımı stratejik bir sektör ve alan olarak görmemiz gerekiyor."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 01:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemo
Cemo - 13 ay Önce

Nerde bakanliğin adi tarim bakanligi ama personelinin %19 u tarimsal egitim iddasi buyuk ihtimalle dogru. Bakiyirsun ust yonetimlere ilahiyatci, acikogretim mezunu, isletmeci,mimar hatta bedenci sosyolok......... tarimda bunlarlami politika uretilecek inanamiyorum. Bu saatten sonra insAllah cumhurbaskanimiz el atar bu ise. Cunku iclerinde biz yukaridan torpilliyiz diyenler var.

banner151

banner251