Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yapılacak erken seçimde milletvekili olmayı hedeflerken, Gübretaş’ta gübre elleçleme ihalesinde gündeme gelen şok iddialar ortalığı karıştırdı. Genel Müdür Yardımcısı Mesut Senkardeşler’in, ihaleye fesat karıştırıldığını belirterek elleçleme ihale komisyonu kararına imza atmadığı iddia edilirken, Senkardeşler’in önceki gün görevden alınarak yerine Hüseyin Aydın’ın yakın arkadaşı olan Tarım Kredi Holding CEO’sunun oğlu Ali Fuat Hamurcu’nun getirilmesi bütün gözlerin GÜBRETAŞ’a çevrilmesine neden oldu.

MİLYONLUK ELLEÇLEME İHALESİ ÖZELLİKLE BİR FİRMAYA MI VERİLMEK İSTENDİ?

Çiftçi kuruluşu Tarım Kredi Kooperatiflerinde şaibeli işlemler bitmek bilmiyor. Tarım Kredi’nin iştiraki olan TARNET’te sözleşmeli personelin ihalesiz bir şekilde özel bir firmaya devredileceği iddialarının ardından bir skandal da Gübretaş’ta patlak verdi. Gübretaş’ta milyonluk elleçleme ihalesinin ardından ortalığa yayılan şok iddialar akıllara durgunluk verdi. İhalenin özellikle bir firmaya verilmek istenmesine yönelik iddialar, halka açık bir şirkette yaşanan skandalı gözler önüne serdi.

AVES FİRMASI TEKLİFİNİ BİRANDA 250 BİN TONDAN 800 BİN TONA ÇIKARDI

İddialara göre, elleçleme ihalesine uzun yıllardır Gübretaş’ın paketleme işini yapan BUSSERK firması ile AVES firması katılırken, AVES firmasının ilk turda yıllık 250 bin ton, BUSSERK firmasının ise 650 bin ton teklif verdiği, yapılan ikinci turda ise AVES firmasının teklifini biranda 800 bin tona çıkardığı BUSSERK firmasının da 650 bin tondan 700 bin tona çıkardığı ifade ediliyor. AVES firmasının ihalenin ikinci turunda teklifini 250 bin tondan 800 bin tona çıkarması dikkat çekerken, ihale de AVES firmasında kaldı.

ŞOK İDDİA: GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İHALEYE FESAT KARIŞTIRILDIĞI GEREKÇESİYLE KOMİSYON KARARINA İMZA ATMADI!

İlahede AVES firmasının iki teklifinin arasında büyük uçurumun bulunması, ‘içeriden bilgi mi verildi?’ iddialarını gündeme getirirken, Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Mesut Senkardeşler’in, Genel Müdür Aytaç Onkun’a ihaleye fesat karıştırıldığı gerekçesiyle komisyon kararına imza atmayacağını beyan ettiğine yönelik iddialar ise ortalığı karıştırdı. Söz konusu ihalenin hemen ardından Mesut Senkardeşler’in görevden alınması da dikkat çekti.  

GÖREVDEN ALINAN GENEL MÜDÜR YARDIMCISININ YERİNE HÜSEYİN AYDIN’IN BİRLİKTE ÇALIŞTIĞI MUSTAFA HAMURCU’NUN OĞLU GETİRİLDİ!

Görevden alınan Mesut Senkardeşler’in yerine ise yine manidar bir atama yapılması milyonluk elleçleme ihalesini daha da tartışmalı hale getirdi. Senkardeşler’in yerine Tarım Kredi Holding’de Hüseyin Aydın’ın birlikte görev yaptığı Mustafa Hamurcu’nun oğlunun getirilmesi anlamlı bulundu.

Tarım Kredi Holding’de Yönetim ve İcra Kurulu üyesi olan ve Genel Müdür Hüseyin Aydın’ın yakın arkadaşı Mustafa Hamurcu’nun oğlu Ali Fuat Hamurcu, Senkardeşler’in yerine Gübretaş’ta Genel Müdür Yardımcısı yapıldı.

GÖZLER SPK’DA! ORTAYA ÇIKAN ŞOK İDDİALAR KARŞISINDA NASIL BİR İŞLEM YAPILACAK?

Gübretaş’ın milyonluk elleçleme ihalesi komisyon kararının imzalanmamasından dolayı iptal edilirken, bütün gözler yapılacak ikinci ihaleye çevrilmiş durumda. Sermaye Piyasası Kurulu’nun, halka açık Gübretaş’ta ortaya çıkan şok iddialar karşısında nasıl bir işlem yapacağı ise merak ediliyor.

Bakanı Yumaklı: 7,1 milyon hektar arazi sulamaya açıldı Bakanı Yumaklı: 7,1 milyon hektar arazi sulamaya açıldı