Ucuz ette büyük şok! Hileli firmalar aracılık yapmaya devam edecek

Ucuz et, rant kapısı olmaya devam edecek! Kamuoyundan gelen tepkilerden dolayı ucuz ette firmaların aradan çıkarılması beklenirken, baskıdan dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu kararında geri adım attığı ortaya çıktı. Ucuz et kapsamında marketlere şartnameye uymayan et verdikleri tespit edilen firmalarla Şubat ayında yeniden sözleşme imzalanacağı iddiası sektörde bomba etkisi yaptı.

Ucuz ette büyük şok! Hileli firmalar aracılık yapmaya devam edecek
banner200
Tarım ve Orman Bakanlığı ucuz et kapsamında marketlerde satılan etlerde yüzde 20'nin üstünde yağ oranı tespit etti. Gıda Kodeksine aykırı satıştan dolayı aracı firmalara 1 milyon lira ceza kesildi. Bakanlığın, marketlere şartnameye aykırı et verdikleri tespit edilerek ceza kestiği aracı firmalarla yeniden sözleşme imzalamaya hazırlanması ise kamuoyunun tepkisini çekti.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, ucuz ette haksız kazançtan dolayı aracı firmaların aradan çıkarılması beklenirken, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu kararından geri adım attığı ortaya çıktı. Sektörde bomba etkisi yapan iddiaya göre, ESK'dan aldığı eti marketlere vermeyerek piyasaya satan, marketlere ise şartnameye uygun et vermedikleri tespit edilen firmalarla yeniden sözleşme imzalanacak.


Ucuz ette aracı firmalar aradan çıkarılacak! Haber için tıklayın...


ESK ZARAR EDERKEN ARACI FİRMALAR KÖŞEYİ DÖNDÜ!

Ucuz et uygulaması kapsamında A101, BİM ve MİGROS'a Et ve Süt Kurumu (ESK) üzerinden et tedariki yapan 7 firma deyim yerinde ise köşeyi döndü. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tespitlerine göre son bir yıl içinde 20 bin tonun üstünde etin marketlere verilmeyip aracı firmalar tarafından piyasaya verildiği ortaya çıktı. Sadece bu satıştan ESK 160 milyon lira zarar ederken, 10 tane aracı firma ise en az 80 milyon lira haksız kazanç elde etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tespitlerine göre, aracı firmalar son bir yıl içinde ESK'dan aldıkları etlerden 20 bin tonunu marketlere vermeyerek piyasaya sattı. Sadece bu satıştan dolayı ESK 160 milyon lira zarar ederken, 7 tane aracı firma ise en az 80 milyon lira haksız kazanç elde etti. Vatandaşa ise kalitesiz et satıldı.

KALİTELİ ETİ KENDİLERİNE AYIRDILAR VATANDAŞA KALİTESİZ ETİ SATTIRDILAR!

ESK'dan alınan dana etini marketlere vermeyen firmalar, bunun yerine kendilerinin daha ucuz piyasadan aldıkları inek etini verdiler. Firmalar bu şekilde haksız kazanç elde ederken, vatandaşa da kalitesi etin satılmasına neden oldu.

BAKANLIK HİLELİ SATIŞI TESPİT ETTİ!

Kamuoyundan gelen tepkilerden dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı, marketlerde satılan etleri inceleme altına aldı. Yapılan incelemelerde de kıyma ve kuşbaşı etlerde yağ oranı yüzde 20'nin üstünde çıkarken, inek eti tespit edildi.

YAĞLI ETTEN DOLAYI ARACI FİRMALARA 1 MİLYON LİRA CEZA KESİLDİ!

Gıda Kodeksine aykırılıktan dolayı yağ oranı yüksek çıkan firmalara 1 milyon lira ceza kesilirken, inek eti tespit edilen firmalara yasal boşluktan dolayı bir yaptırım uygulanmadı.

ARACI FİRMALARIN ARADAN ÇIKARILMASI BEKLENİYORDU!

Firmaların şartnameye aykırı et vermelerinin tespit edilmesinden dolayı ESK, bu firmalara et vermeyi durdurdu. Alınan bir kararla da Şubat ayından itibaren aracı firmaların tamamen aradan çıkarılması bekleniyordu. Ancak ucuz etteki büyük rantı kaybetmek istemeyen aracı firmaların siyasi gücü baskın gelerek, yeniden sözleşme imzalanacağı ortaya çıktı.

BÜYÜK RANTI KAYBETMEK İSTEMEYEN FİRMALAR BAKANLIĞA GERİ ADIM ATTIRDI!

Sektörün tepkisini çeken iddiaya göre, ESK sözleşmeye uymayarak marketlere hileli et verdiği tespit edilen firmalarla yeniden masaya oturarak, sözleşme imzalayacak. Aracı firmalarla yeni yapılacak sözleşme şartlarının ağırlaştırılacağı ileri sürülürken, bunun tepkileri hafifletmekten başka bir anlam taşımadığına işaret ediliyor. Diğer yandan aracı firmaların aradan çıkarılma kararında geri adım atılması, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın firmaların baskısına boyun eğdiği şeklinde eleştirilere neden oldu.

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

yazılanlar dogru ise, akıl sır erer gibi degil. allah üretenin yardımcısı olsun,

- 3 yıl Önce

allah aşkına allah için bir kerede dogru bir şey yapın. büyük marketleri doldurdunuz bakkal . manav.,kasap ,ne varsa direnemedi kapandı şimdi tekelleşdiler, fiyatlar pahalı diye bagırıyorsunuz, şimdi de köylütü tasviye sürecine girdiniz köylerde,adam ,hayvan kalmadı şimdide üretimi tekelleştiriyorsunuz çiftçiyi mahvettiniz ,girdilerin ne kadar pahalandıgını üretiçinin faiz yükü altında tükendiğini görün allah için paraları ithalat kanalıyla yabancı çiftçi destekliyeniçinize bu miletin çiftçisini görün yoksa durum çiftçi için vahim vahim ne olur görün

Hesap
Hesap - 3 yıl Önce

Bunun birde ahireti var.

banner251