Tarım Kredi'den Suriye'den ithal edilen zeytinyağı ile ilgili ticari sır yanıtı!

Tarım Kredi Kooperatifleri, Suriye’den getirdiği zeytinyağıyla ilgili bilgileri geçen yıl açıklarken bu yıl “ticari sır” gerekçesiyle açıklamadı.

Tarım Kredi'den Suriye'den ithal edilen zeytinyağı ile ilgili ticari sır yanıtı!
banner282

Cumhuriyett’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, ihraç kaydıyla getirilip iç piyasaya sürüldüğü ortaya çıkan zeytinyağının yerli üreticiyi mağdur ettiğini belirterek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den bu yılki rakamları açıklamasını istedi. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, 2018’den itibaren Suriye’den ihraç kaydıyla zeytinyağı getirmeye başladı. 

Bu ithalatın hasat döneminde yapılması yerli üreticinin tepkisini çekti. Tarım ve Orman Bakanlığı, getirilen zeytinyağının sadece 5 bin ton olduğunu ve bunun 200 bin ton zeytinyağı üreten ülke için sorun yaratmayacağını iddia etti. Ancak rakamın doğru olmadığını düşünen CHP’li Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun bilgi edinme yasası kapsamında yaptığı başvuruda bu rakamın 26 bin ton olduğu ortaya çıktı. 

Bakırlıoğlu, bu yıl da geçen aylarda yapılan hasat döneminde Suriye’den ne kadar zeytinyağı ithalatı yapıldığına ilişkin bilgi almak için Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne başvurdu. Gelen yanıtta talep edilen bilgilerin Türk Ticaret Yasası’na göre ticari sır kapsamında olduğu belirtildi. Yani geçen yıl açıklanabilen veriler, bu yıl ticari sır kapsamına sokuldu. Soru önergesine de Ticaret Bakanlığı tarafından “gizli kararname olduğu” gerekçesiyle herhangi bir yanıt verilmedi.

‘İÇ PİYASAYA SÜRÜLÜYOR’

Bakırlıoğlu, Suriye’den ihraç kaydı ile getirilen zeytinyağlarının iç piyasaya sürüldüğünü söyleyerek “Haksız rekabete neden olan bu durum zeytin üreticisini mağdur ediyor. Amacın Afrin bölgesindeki zeytin üreticisini korumak olduğu söyleniyor. Böyle bir durumda ticari sırdan bahsedilmesi doğru değil. Cumhurbaşkanlığı görevlendirilmesi ile bu işlemler yapılıyor. Birlik artık çiftçi kuruluşu olmaktan çok arpalık oldu” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2020, 19:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
İzmirli
İzmirli - 1 yıl Önce

Deniz fenerinden getirdigi mudurlere sormak lazim.

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Allah rızası için bu TTK dur diyecek bir yiğit yokmu yazılanlara bakılırsa, bu gidişat pek iyi değil.

Kooperatifci Nesim
Kooperatifci Nesim - 1 yıl Önce

5 gün ekoop sistemi çalışmadı. Milyonlarca zarar oluştu . Bu konu hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmadığı gibi hiçbir kimse görevden alınmadı. İrfanın şu kuruma montaladığı çapsızlardan kurum ne zaman temizlenir.

En kısa sürede
En kısa sürede - 1 yıl Önce

Sır olup gidersiniz inşAllah

Avcumuzu Yalayalim
Avcumuzu Yalayalim @En kısa sürede - 1 yıl Önce

Haklısınız Allah bizi bildiği gibi yapsın.

Avucunuzu yalarsınız
Avucunuzu yalarsınız @En kısa sürede - 1 yıl Önce

Sayın Fahrettin bey geldi geleli gider diye bekliyorsunuz amenna!!!ancak avucunuzu yalarsınız Fahrettin bey bizzat reis tarafından atandı ve gitmeyecek !! Sizlerin karalama kampanyalarınızın reise gideceğini mi zannediyorsunuz ?? Komik olmayın

Kooperatifci Nesime
Kooperatifci Nesime - 1 yıl Önce

Bu bahsettiğiniz daha önce tarneti hackerlara kaptırdı. Sonra daire başkanı oldu. Büyük bir ihtimalle bu ekoop olayı nodan sonra gmy olur.

Kanıtlı
Kanıtlı @Kooperatifci Nesime - 1 yıl Önce

Liyakati bu kadar kanıtlıyken, Fahrettin bey daha iyisinimi bulacak? Müsiad destekler.

komikmi
komikmi @Kooperatifci Nesime - 1 yıl Önce

Cevap: Hiçbir zaman. Adı geçen kişi tekrar G. Md olmak için sağa sola başvurmuş ama başarılı olamamış ve hatta bunu yerine oynadığı kişilerde duymuş. Sonuçta ne olmuş derseniz, son bir ayda kuruma geliş gidişi artan güvenilmez kişi neyin, nerenin peşindedir acaba? Kendisimi evsahibimi yanıtlar.

Adsız
Adsız - 1 yıl Önce

Sızın hıc doğru ışınız yokmu

Fatsali
Fatsali - 1 yıl Önce

Marketlerinde satacak zeytinyagi yok ki..nereye cekikiyor...

Fatsalı!
Fatsalı! @Fatsali - 1 yıl Önce

Marketler zeytinyağı dolu neyin kafasını yaşıyon

Turgay DAĞ
Turgay DAĞ - 1 yıl Önce

Artık tarım ve orman bakanlığında tuz çoktan kokmuş, sayın cumhurbaşkanımız acilen bakanlığı düzeltmeli, saniye bile geçirmeden üst bürokratın tamamını görevden almalı, başta bakan, hadi haricindeki bakan yrd. , genel müdürlerin tamamını, daire bşk. %60 ını, il müdürlerinin %75 ini, ..... yoksa reisi bunlar bitirecek.