Tarım Bakanlığından ilanlı denetim! 6 günde 83 bin işletme denetlendi!

İşletmelere önceden haber verilerek denetim mi olur? Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatlarıyla 17 Şubat tarihinde ikincisi başlatılan ve 6 gün süren seferberlik kapsamında 82 bin 623 işletme denetimden geçti. Basın duyurusuyla yapılan gıda denetimleri kamuoyunda eleştiri konusu olmuştu.

Tarım Bakanlığından ilanlı denetim! 6 günde 83 bin işletme denetlendi!
banner282

7 binden fazla denetçi ile gerçekleştirilen ikinci seferberlik kapsamında 82 bin 623 işletme denetimden geçti. Eş zamanlı olarak 81 ilde yürütülen denetimlerle gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri ile okul kantin ve yemekhaneleri denetime tabi tutuldu.

4 BİN 275 İŞLETMEDE OLUMSUZLUK TESPİT EDİLDİ

Vatandaşların gıda güvenliği hususunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaştıklarında Alo 174 Gıda Hattını aramaları gerektiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli; “İkincisini tamamladığımız gıda denetim seferberliği kapsamında 5 kategoride ürün bazlı olarak denetimlerimizi yaptık. Bu bağlamda denetlediğimiz 82 bin 623 işletmenin 4 bin 275 adedinde olumsuzluk tespit edildi. Yine bu denetimlerde 695 numune alındı. Olumsuzluk tespit ettiğimiz işletmelere gereken cezai yaptırımları uyguladık” diye konuştu.

DENETİMLER SÜRECEK

Bu seferberliğin tamamlanması dolayısıyla kimsenin artık denetim yapılmayacak gibi bir düşünceye kapılmaması gerektiğine vurgu yapan Bakan Pakdemirli “Ekiplerimiz her zaman alanda olacaklar ve bu denetimlerini sürdürecekler. Vatandaşlarımızın güvenli gıdaya ulaşması için var gücümüzle çalışacağız. Gıda da sahtekarlığa asla izin vermeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yıl boyunca rutin olarak denetimden geçirilen gıda işletmelerine yönelik denetim seferberliğinin ilki Bakan Pakdemirli’nin talimatlarıyla 25 Kasım 2019 tarihinde başlatılmıştı. 6 gün süren bu denetim seferberliğinde 72 bin 783 işletme denetimden geçmişti.

BASIN DUYURUSUYLA GIDA DENETİMİ Mİ OLUR?

Yapılan denetimlerin basın duyurusuyla yapılması kamuoyunda tepki çekmiş, yapılacak denetimlerin sağlıklı sonuç vermeyeceği belirtilmişti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 16:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
h.nuri
h.nuri - 2 yıl Önce

amaç gündemde kalmak bir iş yapıyor gibi görünmek bu bakanlığın Gıda kontrol genel müdürü duruken il müdürlerinin her gün tv boy göstermesi de bakanlığın acizyetinin bitr göstergesi hafta boyunca ilan ediyoruz sanki komşuya oturmaya gider gibi denetime gitmek nedir Allah aşklına bu ne rezillik .

halim yolcu
halim yolcu - 2 yıl Önce

ÇOK KOMİK HABERLİ DENETİM .. KİM İNANIR. Kİ

banner151