Tarım Bakanlığı seferberliği sevdi! Tohumdan sonra gıdada denetim seferberliği!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Atadan Toruna Tohum Seferberliğinden sonra bir seferberlikte gıda denetimlerinde başlattı. Ancak seferberlikte başlatılsa gıdada yapılan sahtekarlığa karşı caydırıcı bir yasal düzenleme yıllardır çıkarılamadığı için yapılan denetimlerden de istenilen sonuç alınamıyor.

banner255
Tarım Bakanlığı seferberliği sevdi! Tohumdan sonra gıdada denetim seferberliği!
banner200

Gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla, hafta boyunca sürecek seferberlikte, ilk nokta, süt ve süt ürünleri üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerleri olacak.

Gıdada sahtecilik yapanlara göz açtırılmayacağını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ''Vatandaşlarımızın sağlığı söz konusu olduğunda bu son derece hassas bir görev. 7 bin 4 arkadaşımızla denetimleri gerçekleştireceğiz. Bir denetçimiz 6 gün boyunca tahmini 15 – 20 denetim yapabilecek'' dedi.

Taklit ve tağşişte, cezaların caydırıcı olması için, mevzuatta düzenleme yapılması noktasında çalışmaların sürdüğünü de ifade eden Bakan Pakdemirli; ''Düzenleme şu an Meclis'te. Külliye'de de gerekli çalışmalar bitti. En hızlı şekilde düzenlemenin çıkmasını bekliyoruz. (Hapis Cezası Bekleniyor mu?) Bizim arzumuz hapis cezasının olması. Ama tabi ki bunu şöyle yapmamız lazım; bir değil, ikinci ya da diğer tekrarlarda yapmamız lazım. Çünkü zaman zaman bazı tağşiş durumları söz konusu olabiliyor, ama bunu yapanlar bunu bilmiyor da olabilirler. Yani bir şekilde üreteni, esnafı da koruyor olmamız lazım ama tekrarı durumunda mutlaka hapis cezasının getiriliyor olması lazım'' diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, vatandaşlarımızdan gelecek geri bildirimin son derece önemli olduğunu vurgulayarak, Alo 174 Gıda ihbar hattını, herhangi bir usulsüzlük olduğunu düşündükleri her durumda hemen kullanmaları noktasında çağrıda bulundu; ''Herhangi bir durumda soru işareti duyduğunuz bir konu olursa, mutlaka ALO 174 üzerinden bize ulaşın'' dedi.

Denetim Seferberliği kapsamında 81 il ve ilçede eşzamanlı olarak, 7004 gıda kontrol görevlisi ile 6 gün boyunca her gün farklı bir sektörde denetimler gerçekleştirilecek.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 17:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel
Personel - 1 yıl Önce

Önce şu Personel Genel Müdürlüğünü denetle... önce çalışma barışını, liyakat ve ehliyeti tesis et. Teşkilatından bihaber bir bakana sadece konuşuyor derler, benden söylemesi...

sedat
sedat - 1 yıl Önce

denetim şart ama sadece gıdalarda degil
devletim her kurumunda denetim şart

Ekonomi
Ekonomi - 1 yıl Önce

Dolar 6050 oldu gübreler zamladı dolar ilk tarımı vuruyor bu nereye kadar sürecek elbet gelir gideri karşılamadığı gün tarım batacak . Doları uzaylılar mı düşürecek

HDN
HDN - 1 yıl Önce

Denetim elemanı taklit tağşiş yapanı 10 kez tespit edip işlem yapıyor ama kişi aynı suçu işlemeye devam ediyor kanunlar yetersiz ve sahtekâri koruyupr

Zırto vakan
Zırto vakan - 1 yıl Önce

Allah sizi kahr etsin sayın bakanım .hep boş vatler hep yalan dolan gidin

Hakki yalçın
Hakki yalçın - 1 yıl Önce

Denetleme he o kadar yolsuzluk acaba hangisini denetlediniz Allah hepinize soracak hesabını az kaldı ateşiniz bol olsun inşAllah..

banner151

banner251