Tarım Bakanlığı çiğ sütle ilgili günler sonra açıklama yaptı pariteyle mevcut durumu savundu!

Tarım ve Orman Bakanlığından çiğ süt fiyatı ile ilgili olarak günler sonra bir açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada üreticinin aleyhine olan mevcut durumun savunulmaya çalışılması dikkat çekti. 

Tarım Bakanlığı çiğ sütle ilgili günler sonra açıklama yaptı pariteyle mevcut durumu savundu!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığından, Ulusal Süt Konseyi’nden alınan ‘süte zam yok’ kararına günler sonra ilk açıklama geldi. Ulusal Süt Konseyi'nin kararının ardından Bakanlık, günlerdir çiğ süt fiyatlarıyla ilgili bir açıklama yapmamıştı. Yapılan açıklamada üreticinin aleyhine olan mevcut durum savunularak son 10 aylık dönemde çiğ süt/yem paritesinin ortalama 1.28 seviyesinde gerçekleştiği ileri sürüldü. 

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Ulusal Süt Konseyi 2019 yılı Ekim ayında yaptığı toplantıda 15 Kasım 2019’da geçerli olmak üzere 31 Aralık 2020 tarihine kadar çiğ sütün tavsiye fiyatını 2 lira 30 kuruş olarak belirlemişti. Bu fiyatla, sektör tarafından kabul edilen 1.30’luk çiğ süt/yem paritesi yaklaşık 1.50 seviyelerine ulaşmış oldu. 

BAKANLIK KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNDU: ÇİĞ SÜT/YEM PARİTESİ ORTALAMA 1.28 SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞTİ!

2020 yılının ilk 6 aylık döneminde ise çiğ süt/yem paritesi ortalama 1.35 olarak gerçekleşti. Son aylarda yaşanan maliyet artışlarına rağmen 10 aylık dönemde çiğ süt/yem paritesi ortalama 1.28 seviyelerinde gerçekleşti. 

PRİM DESTEKLERİYLE PARİTE ÜRETİCİNİN LEHİNE KORUNDU!

Pandemi süreci ve dünya piyasalarında yaşanan gelişmeler nedeniyle üreticilerin süt üretim maliyetlerinde yaşanan artışlardan etkilenmesini önlemek amacıyla Bakanlık Ekim, Kasım ve Aralık ayları çiğ süt destekleme prim miktarını 40 kuruşa çıkardı. Böylece çiğ süt/yem paritesinin 1.30 seviyelerinde kalması sağlanmış olacak. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 18:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 10 ay Önce

Bu hesabı anca ilk okul da anlatabilirsiniz beyniniz çürümüş hesabı nasıl tuttururuz diye yapmadığınız saklabanlik kalmadı .yeni hesap yöntemi mi icat ettiniz .

Ep
Ep - 10 ay Önce

Barakanın derhal görevden alınması lazım bu bakanın TARIMLA uzaktan yakından alakası yok

Yetmiyor
Yetmiyor @Ep - 10 ay Önce

Bakan, Bakan Yardımcıları, Genel Müdürler/Başkanlar, Daire Başkanları .... yani Alayını almak lazım.

Ciftci
Ciftci - 10 ay Önce

Temmuz Ağustos Eylül ayları ne olacak

Agah var
Agah var - 10 ay Önce

Yapmayın diyorlar süt ithal edilecek günler uzak değil

Hüseyin eser
Hüseyin eser - 10 ay Önce

Yazlıklar olsun size

Ciftci burdur
Ciftci burdur - 10 ay Önce

Gun itibariyle canimdan cok sevdig 36 adet sut inegimin 19 u kesime kalanida tecir kamyonuna binmistir. Buzagilarida satiyorum. Dip not : ALLAH YEDIGINIZ HAKLARI COLUGUNUZ COCUGUNIZDAN CIKARSIN tarim bakani ve silah arkadaslari

Mehmet
Mehmet - 10 ay Önce

Bu pariteyi kim hangi veriye dayanarak açıkladı sormak lâzım. Hayvancılık verilerini incelesinler. 1 litre süt 1.8 kg yem almazsa damızlıklar kesime gider ve biz her dönem yeniden damızlık ithal etmek zorunda kalırız. Masa başı hesaplar ithalatta kim ne kadar kazanacak şeklinde yapılıyor demekki

Ali can
Ali can - 10 ay Önce

Demeli on aylık ortalama Kasım iki in ondukuzda 1.5 şimdi on ayın ortalaması 1.28 b akan ureticiyle dalga geçmeyin bugünkü parite kaç birde onu yaz


banner151

banner251