SÜTBİR’den süt zararlı iddiasına sert tepki!

Son günlerde bazı yayın organlarında çıkan süt ve süt ürünlerinin beyne zarar verdiği yönündeki iddialar üzerine Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği yazılı bir açıklama yaparak, bu iddiaları sert bir dille yalanladı. 

SÜTBİR’den süt zararlı iddiasına sert tepki!
banner200
banner217

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Son günlerde bazı basılı yayın organlarında süt ve süt ürünlerinin beyne zarar verdiği yönünde ifadeler yer almaktadır. İstatiksel ve bilimsel olarak hiçbir dayanağı bulunmayan bu iddiaların tamamen asılsız olduğunu önemle belirtiriz. 

İnsanın beslenmesinde hayati rol alan hayvansal ürünler olan et ve sütün Türkiye’deki üretiminde yazıda belirtildiği gibi hormon kullanımı söz konusu olmayıp, antibiyotikli sütler ise süt sanayisine aktarılmadan ve tüketiciye ulaşmadan imha edilmektedir. Bununla ilgili hem örgütler hem de sanayiciler tarafından gerekli testler yapılmakta ve sıklıkla takip edilmektedir. 

Ayrıca sütün, üretimi ve pazarlanması aşamasında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığımız birimlerince denetimi sağlanmaktadır. Ülkemiz süt üretimi açısından bu çerçevede bakıldığında haberde yer alan iddiaların hangi ülkedeki kriterlere göre yazıldığını ve kaynağının neresi olduğu bilinmemektedir. 

Bu makalede yer alan iddiaların hangi ülke verilerine göre yazıldıysa, o ülkenin vatandaşlarının sağlıklı beslenebilmesi için teknik destek vermekten mutluluk duyacağımızı kamuoyuna saygılarımızla bildiririz" 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251