Sığır eti ithalatını anladık da at, eşek, domuz eti ne alaka? Hem de Bosna Hersek'ten!

Diğer ülkeleri anladık da Bosna Hersek ne alaka? İkili ticari ilişkiler kapsamında Türkiye'nin bazı ülkelerden yapılan ithalat izinlerinde at, eşek domuz eti de bulunmasına rağmen bu ürünlerin ithal edilmediği sadece kağıt üstünde kaldığı savunuluyordu. Ancak söz konusu ülkelere Bosna Hersek'in de eklenmesi şaşkınlıkla karşılandı.

Sığır eti ithalatını anladık da at, eşek, domuz eti ne alaka? Hem de Bosna Hersek'ten!
banner200

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Bosna Hersek'den vergisiz ithal edilecek ürünlerin arasında domuz, at ve eşek sakatatların da bulunması şaşkınlıkla karşılandı. Türkiye, ticari ilişkiler kapsamında bazı ülkelerden yapılacak ithalatlarda tarife kontenjanı getirirken, bu tarife kontenjanlarında da at, eşek ve domuz etinin bulunması sürekli tartışma konusu oluyor. Tartışmalar üzerinde yetkili kişiler, tarife kontenjanında yer alması bu ürünlerin ithal edileceği anlamına gelmeyeceği şeklinde savunmada bulunurken, 'ithalat yapılmayacaksa bu ürünler tarife kontenjanında neden yer alıyor?' sorusu gündeme geliyordu. Ancak son olarak Bosna Hersek ile ilgili yayınlanan tarife kontenjanında da ithal edilecek ürünler arasında at, eşek ve domuz etinin bulunması, söz konusu tarife kontenjanının hiç bir inceleme yapılmadan kes yapıştır mantığı ile hazırlandığına yönelik iddialar yeniden gündeme geldi.  

TOPLUM BU KADAR DUYARLI İKEN BİLEREK Mİ YAPILIYOR? 

Bırakın, at, eşek, domuz eti ithalatına normal sığır eti ithalatına bile hem üretici hem tüketicinin duyarlılığı hat safhaya çıkmış iken, bir de ithalatı yapılmayacağı halde tarife kontenjanına at, eşek ve domuz etinin eklenmesi, 'toplumun tepkisini ölçmek için bilerek mi yapılıyor?' sorusunu gündeme getiriyor. 

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Bosna Hersek’ten canlı büyükbaş hayvan ile domuz, at, eşek ve katır sakatatları ile birçok kalem ürün vergiden muaf olarak ithal edilebilecek.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

"Bosna Hersek menşeli bazı ürünlerin ithalatında tarife kontenjanı uygulamasına ilişkin tebliğ" başlığıyla dün yayınlanan karar çerçevesinde 1 Ağustos 2021 tarihinde yürürlüğe girmek üzere bazı ithalat kalemlerinde tarife kontenjanı açılmasına karar verildi.

Söz konusu ithalat kalemleri Resmi Gazete’de yayınlanan kararda açıklamalarıyla yer almadı. Ancak, G.T.İ.P. yani Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu kodları ile yer alan ithalat kalemlerinin ekmekten çikolataya, canlı büyükbaş hayvanlardan domuz, at ve eşek sakatatlarına, canlı koyun ve keçiden tavuk ve horoza kadar birçok farklı ithalat kalemi yer aldığı tespit edildi.

Açıklanan listede 01.02 koduyla belirtilen ithalat kalemi "Canlı büyükbaş hayvanları", 02.01 kodu "Büyükbaş hayvanların taze veya soğutulmuş etlerini", 02.02 kodu ise "Büyükbaş hayvanların dondurulmuş etlerinin" sıfır gümrükle Türkiye'ye ithal edilebileceğini ifade ediyor.

Liste incelenmeye devam edildiğinde 01.04 koduyla Canlı koyun ve keçiler, 02.04 koduyla Koyun ve keçilerin taze, soğutulmuş veya dondurulmuş etlerinin de gümrük vergisinden muaf tutulduğu görülüyor.

VERGİSİZ DOMUZ, AT, EŞEK, KATIR ETİ İTHAL EDİLECEK

02.06 kodu ise sıfır gümrükle ithalatın önün açıldığı rezaleti gözler önüne seriyor. Bu kodla Türkiye'ye;  sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatlarının yani İslami olarak kesinlikle haram olan domuz, at, eşek ve katır etlerinin taze, soğutulmuş ya da dondurulmuş olarak gümrük vergisinden muaf bir şekilde ithalatının önü açılmış oluyor.

LİSTEDE SUNİ BAL DA VAR!

Resmi Gazete'de domuz at, eşek ve katır etinin yanı sıra 'suni bal' ithalatının da önü açılmış oldu. Listede son sırada yer alan 17.02 koduyla şekerler, şeker şurupları, suni bal ve karamelin gümrüksüz olarak ithal edilebilecek.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2021, 22:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylü
Köylü - 2 ay Önce

Elhamdüllilah helal sertifikalı domuz eşek etini besmele çekerek yersek bişeyin olmayacağı müslüman bir ülkeyiz hocalar öyle diyor siz ne anlarsınız fedoncular :)

Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Hani hayvan varlığımız artmıştı artan çoğalan bir şey dışardan alınmaz akıl mantık dışı birşey tarım bakanliginda akıllı bir insan yokmu

Murat Yıldız
Murat Yıldız - 4 hafta Önce

Bunlar ne olacak?
Size kalsa kasapta satılacak.
Kedi köpek maması firmaları talep ediyor olamaz mı?

banner151

banner251