İthal et haram mı helal mi?

Et fiyatlarını dizginlemek için ithal edilecek 30 bin ton karkas ette 'helal kesim' tartışması yaşanıyor. İthalat şartlarını belirleyen Türk Gıda Kodeksi'nde helal, haram ayrımı yok.

banner255
İthal et haram mı helal mi?
banner200

Avrupa ülkelerinden ithal edilecek 30 bin ton karkas et için tartışmalar bitmiyor. Türkiye'ye girecek etler Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olmak zorunda ama yönetmelikte etlerin helal kesim olma şartı yok. Anlaşmanın yapıldığı Avrupa ülkelerinde etler kesiliyor ve dondurucuda bekletiliyor. Yani müşteriye özel kesim yapılmıyor. Gıda Mühendisi Elif Attepe, Türk Gıda Kodeksi'nin etin sadece sağlık ve kalite standartlarını denetlediğini vurguladı. Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Kasım Piral ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca denetlenerek onay verilen kesimhanelerden elde edilen etlerin ithalatına izin verildiğini belirtti.

İthal et 9 gün yetecek

İthal et konusunda bir diğer tartışma ise 30 bin ton ithal etin Türkiye'nin et tüketimiyle karşılaştırıldığında et fiyatlarını düşürmeye yetmeyeceği konusunda sürüyor. Yıllık 1.2 milyon ton et tüketilen Türkiye'de ithal edilecek et miktarı sadece 9 günlük tüketime denk geliyor. Uzmanlar ise 2010 yılında yapılan ithalatın fayda getirmediğini hatırlatarak, “Kesin çözüm küçük üreticinin teşvik edilmesiyle besiciliğin geliştirilmesi” diyor.

AHMET ÇINGIR / MEYDAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
helal olsun.
helal olsun. - 3 yıl Önce

İlla yapacaksanız getirin burada kesin. 3 kuruş pahalı olsun helal olsun.

banner151

banner251