Gıdada taklit ve tağşiş yapan firmalar tek tek açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada taklit ve tağşiş yapan firmaları tek tek açıkladı. 2020 yılına ait ilk tağşiş listesinde gazlı içecekten, bala, çaydan zeytin yağına, çikolatadan ete kadar birçok üründe yapılan hileler ortaya kondu.

Gıdada taklit ve tağşiş yapan firmalar tek tek açıkladı
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılına ait ilk tağşiş listesini yayınladı. Gazlı içecekten, bala, çaydan zeytin yağına, çikolatadan ete kadar birçok üründe tağşiş ortaya çıktı.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI 

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

AMAÇ, FİRMALARIN 'GÜVENİLİR GIDA ÜRETİMİ''NE TEŞVİK ETMEK

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

'2012 YILINDAN BU YANA 1443 FİRMANIN BİLGİLERİ ARZ EDİLDİ'

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1443 firmaya ait 3202 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir."

Taklit ve tağşiş yapılan ürünler için TIKLAYINIZ 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 17:24
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarımcı
Tarımcı - 2 yıl Önce

Yav arkadaş milletin aklıyla alay etmeyin nolur, vatandaş listemi ezberleyecek şaka mısınız ne siniz ya. Bu firmaları yasakla, ürünleri toplat, üretim iznini iptal et ne biliyim caydırıcı bişeyler yapın yahu.Gıda güvenliği=milli güvenlik diyenler bu konuları es geçmemeli!!!

DOĞAL
DOĞAL - 2 yıl Önce

İnsanlara çok zarar verdiği görülen MISIR ŞURUP larının üretimine son vermeliyiz.

Tahir ELDES
Tahir ELDES - 2 yıl Önce

Bunların imalathaneleri derhal kapatılmalı ve idam cezası verilmeli çünkü milletin sağlığı ile oynayanlara musamaha gosterilmemeli ihracat yapamayız zarar kanser oluruz zarar kim ödeyecek bunları

En azından
En azından - 2 yıl Önce

En azından bu genel müdür döneminde tereddüt edilmeden ifşa ediliyorlar

Birisi
Birisi - 2 yıl Önce

Şahıs olarak bir kişiyi alıp o bilmediği halde ona domuz eti yedirsen ve o kişi bunu öğrenip dava açsa, muhtemelen hapis cezası alırsın.
Ama büyük firmalar bunu binlerce kişiye yapınca az bi para cezasıyla kurtuluyorlar.

Süleyman uyar
Süleyman uyar - 2 yıl Önce

Şu gıda denetimlerini iyi yapında halkımız doğru düzgün yiyecekleri yesin. Hile yapana öyle cezalar verin ki bi daha belini doğrulayamasın. Et alıyon domuz eti. Peynir alıyon nişasta bal alıyon glikoz mısır şurubu. Yoğurt alıyon zilatin bune yahu. Denetimler veya cezalar caydırıcı değil ki hileciler çoğalıyor. Bunlara bi çare sayın bakanım. Sayın cumhurbaşkanım.

Şaban yentürk
Şaban yentürk - 2 yıl Önce

Hani o firmaların ismi hangi marketler miillete isimleri ifşa edildi ditorlar hic birunin ismi yok

Toprak altti hiç akıla gelmez
Toprak altti hiç akıla gelmez - 10 ay Önce

Bu dünya zenginin eridiği...fakirin kavruldugu....imanin para olduğu.bir dünya....

banner151

banner251