Gıdada sahtekarlar vazgeçmiyor! Bakanlık yakaladığını ifşa etti!

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 74 firmaya ait 99 parti ürünü Bakanlığın internet sitesinde yayınladı.

Gıdada sahtekarlar vazgeçmiyor! Bakanlık yakaladığını ifşa etti!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 74 firmaya ait 99 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1486 firmaya ait 3301 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ÜRÜNLERİNDE TAKLİT VE TAĞŞİŞ YAPAN FİRMALARIN LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 20:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alp Yalmar
Alp Yalmar - 1 yıl Önce

Herkes kendi işini yapsa işler yolunda gider. Eleman hem destek veriyor, hem denetliyor, hem ceza yazıyor, hem idare et deniyor... Bu işlerin hepsini Veterinere yüklemisler. Aynı teşkilatta mühendis yatıyor, Facebookta, instagramda, alışverişte ha bir saat Göreve çıkıyor adı görev harcırah almak için bir saat çıkıyor 3 çeşit harcırah alıyor günde 90 TL extradan harcadığı yakıtı saymıyorum... Takdir milletin

Bilaliin gemileri hiç batmıyor
Bilaliin gemileri hiç batmıyor - 1 yıl Önce

Ne oluyorsa hep garip guraba fakir fukara ya oluyor ben hakımı helat etmiyorum.

Balamir
Balamir - 1 yıl Önce

İfşa edilmesi çok güzel de sonra ne oluyor? Ne kadar ceza alıyorlar, ruhsatları iptal ediliyor mu, iki gün sonra başka isim altında tekrar aynı işi yapıyor mu? Bunlara bakmak lazım.

yusuf eren
yusuf eren - 1 yıl Önce

hükümetimiz çok güzel çalışıyor helal olsun.2023 ulaşmanın tek yolu suriyeden geçiyor biz burda açlıktan nefesimiz kokarken onları krallar gibi yaşatıyoruz.çifçinin borcu gırtlaga dayanmış intaharın eşine gelmiş hetşeye yuzde 200 zam bide çıkıp ekonomi guzel diyolar.boylemi 2923 hedefine ulaşacaz.ama kabahat hukumette deyil suç bizdbir hukumeti 20 sene iktidarda bırakırsan başka ne bekliceksin.ama o seçimler gene gelecek inşAllah bu sefer kimseyi kandıramıycaksınız.yuce rabbim her şeyi goruyor

Serseri
Serseri - 1 yıl Önce

Ula ne gerizekali bakanlik. Yakaladigini ifsa etmekten baska ne ceza veriyor. Adam isim degistirip domuz satmaya devam ediyor. Bu gerzeklerde guya denetimi artirip milletin gozune giriyor. Gidin bakin marketlerde satilan urunlerin cogu hala hileli. Cezaya bakssn simit parasi. 20 yildir ulkenin basina bela oldular.

mükremin türker
mükremin türker - 1 yıl Önce

bide destek veriyor senin destan batsın nohut ilaçları 150 dönüm eken 25 binlira ilacı tutuyor israili besle çifçini kazıkla israile peşkeş çek gübre yem hepmi bizim sırtımızdan geçineceksiniz tutturdunuz 2023 ozamana kadar biz yiyecek ekmek bulamayız gerçi boşa yazıyoruz kulanız bile duymaz size oy yok kesin cevabım ister okuyun ister okumayın

Buse Özay
Buse Özay - 1 yıl Önce

Salın beni

İfşa ne demek
İfşa ne demek - 1 yıl Önce

İfşa ne demek herkes bilir, bize suç işlemeyi, cinayeti, insanı, canlıları doğayı zehirlemeyi ve medeni toplumlarda bunlara nasıl muamele edilmesi gerektiğini anlatsınlar. İfşa ettim bitti olmaz bakanlık gıda güvenliğini de kapsayan geniş çaplı bir gıda planı yapmalı gıda teröristlerine ve fiyat ve stok maniplatörlerine ağır cezalar getirilmesini sağlamalı. Gıda üreticileri ve gıda sanayi ticaret kanununa değil gıda kanunu düzenlemesi yapılıp ona tabi olmalılar gıda da tüm yönleriyle tek otorite tarım bakanlığı olmalı.

banner151

banner251