Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır?

Tereyağın memleketi Tonya'dan merdivenaltı üretim uyarısı geldi. Tonya Kooperatifi Genel Müdürü Kemal Tonya, “Bizde mi hileli üretim yapalım" eleştirisinde bulundu.

Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır?
banner200

ÖZEL HABER

Tonya Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Süt Fabrikası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tonya, halkı merdivenaltı tereyağ, peynir ve süt ürünleri konusunda uyardı. Özellikle tereyağının memleketi konumunda olan Trabzon'da bu ürünlerin üretiminde korkunç bir hile düzeni ve sahtekarlık olduğuna dikkat çeken Tonya, daha önce Trabzon'da merdivenaltı üretim yapan bir firmanın teşhir edilmesinin doğru ancak yetersiz olduğunu, bazı tesislerde hileli üretimin halen daha yapılmaya devam ettiğini söyledi. Sahte ürünlerin Trabzon'un ve Tonya'nın adını lekelediğine dikkat çeken Tonya, “İşini düzgün yapan insanlar bunun bedelini ödüyorlar. Biz az kar ediyoruz ama sağlıklı-kaliteli ürünler pazarlıyoruz. Ne yapalım şimdi rakiplerle mücadele etmek için biz de mi yoldan çıkarak hileli üretime başvuralım?" diye serzenişte bulundu.

GERÇEK TEREYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sağlıksız ve hileli ürünler üzerindeki teşhir politikasına sonuna kadar destek verdiklerini belirten Tonya Kooperatif Genel Müdürü Kemal Tonya, denetimlerin daha sık yapılması gerektiği uyarısında bulundu. Vatandaşın aldığı tereyağı başta olmak üzere süt ürünlerinin mutlak suretle üzerinin okunması gerektiğine vurgu yapan Tonya, “Işığın altında beyazlık yapan gerçek tereyağıdır. Gerçek tereyağı ışıkta beyazlar. Çok aşırı sarı tereyağına aldanmayın, katkı maddesi vardır mutlaka. Gerçek tereyağı 36 derecede erime yapar. Süpermarketlerin bazılarında yoğurtlar aylarca durmakta, sadece üzerinde son kullanma tarihinin yer aldığı kapaklar değiştirilmektedir. Bu da yoğurdun sahte olduğunu göstermektedir. Halbuki ekşiyen yoğurt iyi yoğurttur. Küf yapan peynir de iyi peynirdir. Kaşarda küf asla sağlığa zararlı değildir. İnsanlarımıza bu konuda yanlış bir algı operasyonu yapılmaktadır" dedi.

TRABZON HALKI ÖZ KAYNAKLARINA SAHİP ÇIKMALI

Trabzon'un Tonya ilçesinin yüzaklarından biri olan ve yaklaşık 46 yıldır hizmet veren Tonya Süt Kooperatifi'nin, bugün ekonomik girdi, istihdam ve sosyal yaşam konusunda ilçeye büyük katkı sağladığını ifade eden Kemal Tonya, “Türkiye'de kendine has bir lezzeti olan Tonya tereyağının, Osmanlı Salnamelerine kadar girdiğini dile getirdi. Tonya şöyle konuştu: “Batan bir işletmeyi devraldık. Göreve başladığımızda ilk iş olarak kooperatifte büyük bir tasarruf sağlayarak işletme giderlerini en az seviyeye indirdik. Bugün kooperatifimiz üreticisiyle, çalışanıyla büyük fedakarlıklar yaparak kaliteden taviz vermeden ayakta durmaya çalışmaktadır. Trabzon halkımızın öz kaynaklarına sahip çıkması gerekmektedir" diye sözlerini tamamladı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2019, 12:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Örnek davranış
Örnek davranış - 5 yıl Önce

İlginize teşekkür ediyorum.

banner151

banner251