Et ve Süt Kurumu’ndan ucuz et açıklaması: Fiyat artışlarının önüne geçtik!

Et ve Süt Kurumu, 2017 yılında başlatılan tüketiciye indirimli et uygulamasında gelinen noktayla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada indirimli et  uygulamasından dolayı kıyma ve kuşbaşı fiyatlarında iki yıldır artışın önüne geçildiği savunuldu.

Et ve Süt Kurumu’ndan ucuz et açıklaması: Fiyat artışlarının önüne geçtik!
banner200

Et ve Süt Kurumu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2017 yılında başlatılan tüketiciye indirimli et uygulaması kapsamında bugüne kadar 100 bin ton indirimli et satışının gerçekleştirildiği belirtildi. 

ET FİYATLARININ DÜŞÜRÜLMESİ AMACIYLA BAŞLATILMIŞTI 

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Et ve Süt Kurumu tarafından, et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla başlatılan uygulama ile 81 ilde  şubesi bulunan anlaşmalı marketlerde bugüne kadar yaklaşık 100 bin ton indirimli et satışı gerçekleştirildi.
Türkiye’nin 81 ilinde bulunan zincir marketler 100 bin ton Et ve Süt Kurumu markalı eti kilogramı 32 liradan kıyma, 35 liradan kuşbaşı şeklinde tüketiciye ulaştırdı.

İNDİRİMLİ ET SATIŞINDAN DOLAYI FİYAT ARTIŞLARININ ÖNÜNE GEÇİLDİ 

Et ve Süt Kurumunun indirimli et  uygulaması ile birlikte son iki yıl boyunca kıyma ve kuşbaşı fiyatlarında artışın önüne geçilmiş oldu.

ARACI FİRMALAR BÜYÜK BİR KAZANÇ ELDE ETMİŞTİ 

Bilindiği üzere indirimli et satışı bir çok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Başlangıçta marketlere etler aracı firmalar aracılığıyla verilmişti. Aracı firmaların burada büyük bir rant sağladığı ortaya çıkarken, daha sonra aracı firmalar iptal edilerek kurum marketlere doğrudan kendisi vermeye başlamıştı. 

ET FİYATLARININ ARTMAMASININ NEDENİ UCUZ ET Mİ YOKSA YOĞUN İTHALAT MI?

Et ve Süt Kurumunun açıklamasında indirimli et satışından dolayı iki yıl boyunca kıyma ve kuşbaşı fiyatlarında artışın önüne geçildiği savunulsa da fiyatların artmamasının en önemli nedeni 2018 yılında yapılan plansız ve yoğun ithalattan kaynaklanıyor. Hayvancılıkta yapılan plansız ve yoğun ithalat, yerli üreticiye de büyük bir darbe vurdu. Girdi maliyetleri artarken, kesim fiyatlarının uzun bir süre yerinde sayması, üreticinin zararına üretim yapmasına neden oldu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2020, 23:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa yılmaz
Mustafa yılmaz - 2 yıl Önce

Ucuz et yedirecegiz diye üreticiyi hangi hale getirdiginizin farkinda mısınız acaba

Atatürk çü çiftçi
Atatürk çü çiftçi - 2 yıl Önce

Allah razı olsun köylüyü bitirmek için yaptınız politika köy biterse ananız 7 bayram zor

Abdullah Acikel
Abdullah Acikel @Atatürk çü çiftçi - 2 yıl Önce

Cifci hayvanci kimin umrunda nasil ezsek diye ugrasiyolar 782 tl bagkur mu olur !! her ay bi koyun satiyo koydeki insanlar bagkur yatirmak icin ben 4 senedir yatiriyorum osandim birini yatirmadan oburu geliyo yeter yazik bu cifciye

Mustafa Mert
Mustafa Mert - 2 yıl Önce

Et fiyatını düşüreceğiz diye ülkenin tüm hayvancılığını ithal hale getirdiğinizi ve çiftçimiz tarafından üretilebilecek bir çok ürünü ve hatta canlı hayvan dahil hayvancılık kalemindeki ürünlerin temini için harcadığınız dövizleri göremeyecek kadar kör değilseniz ihanet ettiğinizi bilerek yapıyorsunuz demektir.

ATATÜRK çü çiftçi
ATATÜRK çü çiftçi - 2 yıl Önce

Borçla borç ödüyoz kefillerden çok kişi battı Allah razı olsun

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Kim ne derse desin bu ülkede kar adetim uretirim diyen yiğit varmı.

Bekir can
Bekir can - 2 yıl Önce

Devletimiz vurgunculuğu geçte olsa gördü. Üreticiler hiçbir zaman zarar etmedi. Eline fırsatı geçiren derhal vurgunculuk yapıyor. Kimsede Allah korkusu, esnaf ahlakı kalmadı. Devletime çağrım var . Her alanda ticaret ahlaksızlığını ortadan kaldırmak için acımadan , oy kaygısı olmadan önlem alınması lazım. Yoksa bu gidiş hiçde iyi bir gidiş değil.

Ep
Ep - 2 yıl Önce

Utanmadan açıklama yapıyorlar biz çiftçiyi hayvancılığı bitirdik anlamına mı geliyor bu açıklama merak etmeyim bu millette sizi bitirir zamanı gelince hiç merak etmeyin

Ahmet hanik
Ahmet hanik - 2 yıl Önce

Böyle giderse hiçkimse yatıramaz emekli maaşı kadar prim ödüyoruzz


banner251