ESK'dan piyasaya müdahale: Depolardaki 60 bin ton et satışa çıkarıldı

Et ve Süt Kurumu, depolardaki 60 bin ton eti bugünden itibaren iç piyasaya satmaya başladı. Dondurulmuş karkas dana etleri yemek şirketlerine ve kırmızı et sanayi alanında fiilen faaliyet gösteren firmalara kilogramı 29 TL + KDV'den satılacak.

ESK'dan piyasaya müdahale: Depolardaki 60 bin ton et satışa çıkarıldı
banner200

Et ve Süt Kurumu, depolarda bulunan 60 bin ton eti bugün itibariyle iç piyasaya satmaya başladı. Yurt dışına satılmaya çalışılan etler satılamamıştı. Depolardaki etlerin kullanım ömrüne göre bir kısmı da konserve ve kavurma yapılarak piyasaya satılması planlanırken, geri kalan etlerin de yemek şirketleri ve kırmızı et sanayi alanında fiilen faaliyet gösteren firmalara bugünden itibaren satışına başlandı. 

Dondurulmuş çeyrek karkas dana eti peşin fiyattan 29 TL + KDV olarak satılacak. Etler kredi kartıyla da satılacak. Kredi kartıyla satışlarda 30 TL + KDV fiyattan verilecek. 30 gün vadeli satışlarda ise yine 30 TL + KDV ve mal bedelinin en az yüzde 10 fazlası kadar banka teminat mektubunun ilgili kombina müdürlüğünü tevdi edilmesi gerekiyor. 

Konuyla ilgili olarak ESK tarafından yayınlanan dondurulmuş et satış usul ve esaslar şöyle:

DONDURULMUŞ ÇEYREK KARKAS DANA ETİ SATIŞ USUL VE ESASLARI

Kurumumuzca, Türkiye genelinde faaliyet gösteren Yemek Şirketleri ve kırmızı et sanayi alanında fiilen faaliyet gösteren firmalara Dondurulmuş Çeyrek Karkas Dana eti satışı yapılacaktır. Söz konusu Dondurulmuş Çeyrek Karkas Dana Eti satışı aşağıda belirtilen fiyat ve esaslar doğrultusunda gerçekleştirilecektir. 

Dondurulmuş Çeyrek Karkas Dana Etlerinin satışına 10/02/2020 tarihi Pazartesi gününden itibaren başlanılacaktır. Müracaatlar, Tüm Kombina Müdürlüklerimize (Adana, Ağrı, Bingöl, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Sakarya, Sincan, Sivas ve Yozgat) yapılacak olup, satışlar bu kombinalarımızdan gerçekleştirilecektir.

Dondurulmuş Çeyrek Karkas Dana Eti satış fiyatımız peşin olarak 29,00 TL/Kg + KDV olup, Kredi Kartı ile tek çekim 30,00 TL/Kg + KDV, 30 gün vadeli ödemelerde ise 30,00 TL/Kg.+ KDV. fiyatla ve mal bedeli tutarının en az %10 fazlası kadar Banka Teminat Mektubunun ilgili Kombina Müdürlüğüne tevdi edilmesi ile gerçekleştirilecektir. (Mal bedeli Kombina Müdürlüğünün belirleyeceği hesap numarasına yatırılacaktır.)

Talep formu firma yetkilisi tarafından doldurularak imzalanacaktır. Firma yetkilisi müracaat aşamasında imza sirküsü ve yetki belgesini ibraz edecektir.

Talepler, ilgili Kombina Müdürlüğü tarafından belirlenen oranda karşılanacaktır.

Teslimat noktaları, başvuru yapılan Kombina Müdürlüklerince belirlenecektir. 

Ürün teslimi, et taşımaya uygun araçlarla yapılacaktır.

Ürün teslimatı; tartım işlemi ve ödeme yapıldıktan sonra gerçekleştirilecektir.

Alıcı, teslimat noktalarında yeteri kadar yetkili personel görevlendirecektir. Kurum, ürün teslimatından sonra ürününün kalitesine ve tartımına ilişkin sorumluluk kabul etmeyecektir.

Teslimat noktasındaki tartım esas alınacaktır.

Kurumdan dondurulmuş çeyrek Dana Karkas Et satın almak isteyen firmalar yukarıda belirtilen şartları kabul ve taahhüt ettiğini beyan ederek imza altına alacaklardır.

İbraz Edilecek Belgeler:

Kırmızı Et Sanayi alanında faaliyet gösteren işletmeler et ve et ürünlerinin işletilmesi ile ilgili faaliyette bulunduğunu gösteren belgeleri, kapasite raporlarını (işletme ruhsatını ve vergi mükellefine ait belgeyi) ibraz edeceklerdir.

Firmalar, irtibat bilgilerini (posta adresi, telefon numarası e-posta v.s) alımı yapacakları Kombina Müdürlüğüne ibraz edeceklerdir.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 14:27
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Dışarıya satamadığınız kokmuş etleri bu türk milletine mi layık gördünüz böyle yanlış politikayla nereye kadar devam edeceksiniz bakalım

Doğrucu
Doğrucu - 2 yıl Önce

Besi yetiştiricilerine yine büyük bir darbe geldi.

Mizan besicilik
Mizan besicilik - 2 yıl Önce

İyi Fiat ama kimse almaz ...!

Ali çakır
Ali çakır - 2 yıl Önce

Ben eminim Erdoğan dışarda ki olaylardan kaynaklanan yoğunluktan dolayı içeride birçok şeye vakıf olamıyor bu çakal sürüsü vurgunu vuruyor

Berkant
Berkant - 2 yıl Önce

Kesinlikle guvenilir. Alan kazanir

metin pesen
metin pesen - 2 yıl Önce

nerde iyi fiyat kemikli fiyat bu birde şoklu kemik firesi şok eriyince birde ordan fire yine 40 lira üstü kemiksiz piyasayla aynı fiyata geldi

Agah var
Agah var - 2 yıl Önce

Kimse almaz

Kubi
Kubi - 2 yıl Önce

Ya arkadaş sanki eti çiftçi, ucuza mal ediyor da vatandaşına pahalı satıyormuş gibi bir imaj yaratılıyor yazık?....


banner151

banner251