" />

At, eşek neden tükeniyor?

Gıda ürünlerinde yapılan sahtekarlığın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanması üzerine bir yazı kaleme alan Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat, gıda ürünlerinde yapılan sahtekarlıkla ilgili önemli bir ayrıntıya dikkat çekti. At, eşek ve katır sayısında son 10 yılda yaşanan önemli düşüşe dikkat çeken Donat, "Bu hayvanların sayısının neden bu kadar hızlı bir şekilde azaldığı konusunda fikri olan var mı?" dedi.

At, eşek neden tükeniyor?
banner282

ÖZEL HABER

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat; 'Menüde at, eşek ve domuz eti var!' başlıklı yazısında gıda ürünlerinde taklit ve tağşişe zemin hazırlayan nedenlere dikkat çekerek, önemli bir ayrıntıya vurgu yaptı.

At, eşek ve domuz etinin gıda ürünlerine karıştırılmasının kimseyi şaşırtmaması gerektiğini vurgulayan Donat, TÜİK verilerine göre Türkiye'de son 10 yılda at, eşek ve katır sayısının yüzde 50 azaldığını bildirdi. “Bu hayvanların sayısının neden bu kadar hızlı bir şekilde azaldığı konusunda fikri olan var mı?" diye soran Donat, “Peki,TÜİK verilerine göre son 10 yılda at, eşek ve katır sayılarında yaşanan dramatik düşüş tesadüf olabilir mi? Türkiye'de son 10 yılda at sayısı 208 bin adetten 122 bin adete gerilerken, eşek sayısı 341 bin adetten 155 bine düşmüş. Katır sayısı da 82 bin adetten 42 bine gerilemiş. Kısacası at, eşek ve katır nüfusu son 10 yılda neredeyse yüzde 50 oranında yok olmuş" dedi.

Onat, yazısında konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Kırmızı et fiyatlarının yüksek seyrettiği ve arz-talep dengesi sağlanamadığı için ithalat yoluyla talebin karşılanmaya çalışıldığı bir ortamda at, eşek ya da domuz etinin sıklıkla gıda ürünlerine karıştırılması sizleri şaşırtmasın.

Peki, TÜİK verilerine göre son 10 yılda at, eşek ve katır sayılarında yaşanan dramatik düşüş tesadüf olabilir mi? Türkiye'de son 10 yılda at sayısı 208 bin adetten 122 bin adete gerilerken, eşek sayısı 341 bin adetten 155 bine düşmüş. Katır sayısı da 82 bin adetten 42 bine gerilemiş.

Kısacası at, eşek ve katır nüfusu son 10 yılda neredeyse yüzde 50 oranında yok olmuş. Bu hayvanların sayısının neden bu kadar hızlı bir şekilde azaldığı konusunda fikri olan var mı?

Kendi kırmızı etinizi yeterli miktarda üretemediğiniz zaman devreye fırsatçılar, hileciler ve dolandırıcıların girmesi kaçınılmaz. Eğer Türkiye'de yeterli arz sonucu kırmızı et fiyatları makul seviyelerde olsaydı lokantalar, marketler ya da kasaplar bu tür hilelere bu kadar sık başvurur muydu?

Fiyat dengesizlikleri arttığı sürece bir çok üründe merdiven altı üretim ve sahtekarlıklar çoğalacaktır. Bu bazen et olur, bazen bal, kimi zaman da yağ…"

banner207
YORUM EKLE