Anaç koyun keçi destek icmalleri askıya çıktı! 21 Şubat son gün! Anaç koyun keçi destek icmalleri askıya çıktı! 21 Şubat son gün!

Hasat edilen fındıkların patozlama işlemi sonrası fındık zurufu atık olarak ortaya çıkıyor. Giresun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü üreticilere fındık zurufu ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Fındık üretiminde hasat işleminden sonra fındığın patozla tanelenmesi esnasında atık olarak çıkan fındık zurufu önemli bir organik materyal kaynağıdır. Bir dekar alandan tahminen 20-50 kg arasında değişen  fındık zurufu elde edilebilmektedir. Can ve mal güvenliği açısından araç yollarında fındık zurufları yığın halinde bırakılmamalı, patozlama işlemi sonrası uygun yerlere nakledilmelidir. Yangın riski ve çevre kirliliği açısından fındık zurufları yakılmamalıdır.

Fındık zurufu, olgunlaşmadan gübre amaçlı fındık bahçelerinde kullanmamalıdır. Zira bu durumda külleme hastalığı etmenine kışlama ortamı oluşturmakta ayrıca aflatoksin oluşumunu artırmaktadır. Değerli bir organik madde kaynağı olan fındık zurufunu ‘kompost’ yaparak fındık ve sebze bahçelerimizde doğal gübre olarak kullanabiliriz. Bunun için bahçemizin uygun yerinde zurufu yığın yaparak bolca ıslatılmalı, kat kat sönmemiş kireç ilave ederek en az altı ay olgunlaşmasını ve pişmesini sağlamalıyız. Bu şekilde zurufta bulaşık olan hastalık etmeni mikroorganizmalarda yok olacaktır."