Cumhurbaşkanlığı Onbirinci Kalkınma Planı çerçevesinde hazırlanan ve Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 yılı yatırım programına alınan Fındık Bahçelerinin Rehabilitasyonu Projesi ile yaşlanarak verimden düşmüş fındık bahçelerinin yenilenerek ekonomiye kazandırılması, verim ve kalitenin arttırılması, fındık üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması amaçlanıyor. 

Bu doğrultuda, Giresun için hazırlanan 2023 yılı faaliyet programına göre Proje kapsamında toplam 50 dekar modern fındık bahçesi tesis edilecek. 

Bu çerçevede ekonomik ömrünü tamamlamış, verimden düşmüş eski bahçeler sökülerek arazinin eğim durumuna göre teraslama ve drenaj sistemi yapılabilecek. Projenin uygulanacağı parsellerde Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen fındık fidanları kullanılacak olup uygun dikim sistemleri ile tesis edilecek.

Hibe desteği ile 10 adet topraksız tarım çilek serası kuruldu! Hasadın yüksek olması yüzleri güldürdü! Hibe desteği ile 10 adet topraksız tarım çilek serası kuruldu! Hasadın yüksek olması yüzleri güldürdü!

Proje bahçelerinin sahip olması gereken şartlar:

1- Proje, 22/11/2001 tarihli ve 2001/3267 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Fındık Alanlarının Tespitine Dair Karar'da belirtilen arazi sınıfı ve eğim kriterlerine uygun olmayan fındık bahçeleri ile yaşlı olmayan ve/veya verimden düşmemiş, yenilenmesine ihtiyaç bulunmayan fındık bahçelerinde uygulanmayacak.

2-Proje bahçeleri köy/ilçe ana yol yada grup yolu üzerinde, yola cephe, ulaşımı kolay fındık bahçesi olması gerekiyor.

3-Arazinin eğimi iş makinesi çalışmasına imkan verecek derecede olacak.

Ayrıca başvuru değerlendirmesi yapılırken, genç (40 yaş altı) çiftçiler ve kadın çiftçiler ile bahçe sahibinin arazinin bulunduğu mahalle/köyde ikamet etmesi durumuna öncelik verilecek. Projeye tüm çiftçiler başvurabilecek. Başvurular 11 Ağustos 2023 tarihine kadar yapılması gerekiyor, proje limiti 2023 yılı için 50 dönüm ile sınırlı tutulacak. 

Projeden yararlanmak isteyen çiftçilerin İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurularını şahsen yapması gerekiyor.