" />

TİGEM arazileri, damızlık ve tohum yetiştiriciliğinin adresi olacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Önümüzdeki dönem içerisinde TİGEM arazileri, damızlık ve tohum yetiştiriciliğinin adresi olacak. Çok yaygın biçimde üreticimiz damızlık talebi varsa gidip bunu TİGEM'den talep edebilecek" dedi.

TİGEM arazileri, damızlık ve tohum yetiştiriciliğinin adresi olacak
banner282

Çelik, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün desteğiyle düzenlenen "7. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık" (GAP TARIM) ile "12. Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj" (GAP FOOD) fuarlarının açılışında, yer altı zenginlikleri olmayan Türkiye'nin tarım başta olmak üzere bazı sektörlerde çok önemli potansiyelleri bulunduğunu söyledi.

Gerek dünya gerekse Türkiye açısından bakıldığında tarımdaki gidişatın çok iyi olmadığını ifade eden Çelik, o yüzden içerisinde teknolojik gelişmeleri barındıran fuarların sektöre katkısına işaret etti.

Dünyadaki 5 milyar hektarlık tarıma dayalı arazinin 1,3 milyar hektarının kullanılabildiğini aktaran Çelik, buna karşılık 1 milyar insanın aç, 2 milyar insanın ise yoksul olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin sahip olduğu 24 milyon hektarlık tarıma uygun arazinin 19 milyon hektarına yakınının kullanıldığını bildiren Çelik, "Bu yönüyle değerlendirdiğimiz zaman düne göre bugün tarım arazilerimizin durumunun iç açıcı olmadığını kabul etmemiz gerekiyor. Betonlaşma, sanayileşme, kentleşme gerekli mi gerekli. Ama 1 milyar insanın aç olduğu şu günlerde tarım arazilerini ne kadar dikkatli kullanmamız gerektiğini de unutmamalıyız. Türkiye'nin tarım konusundaki ithalat ve ihracat rakamlarına baktığımızda ne kadar hassas olmamız gerektiği bir kez daha ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Sanayileşmeyle beraber gelişen teknolojik gelişmelerin tarımsal faaliyetleri de ister istemez etkilediğini dile getiren Çelik, tarım teknolojisinde önemli gelişmelerin yaşandığını ancak bunun daha da ileriye götürülmesi gerektiğini kaydetti.

KÖYE ÖNEM VERİYORUZ

Tarımsal üretim için güneş ve su ne kadar önemliyse bilgi ve teknolojinin de o kadar önemli olduğunu anlatan Faruk Çelik, şöyle konuştu:

"Çağ, bilgi çağı. Bilgiyi üreten ve kullanan ülkeler tabi ki ilgili sektörlerde öncü ülke konumuna gelecek. Bu yüzden bizlerin de toprağımızı bilimle buluşturmalıyız. Ne yazık ki ülkemizde tarımın, sanki vasıfsız veya emekli insanların uğraşı alanı gibi görülmesi de kabul edilebilir bir anlayış değil. O yüzden gençliği çok önemsiyoruz ve gençliğe çok destek vereceğiz. Köye önem veriyoruz, hepimiz köyden geldik. Şehirleri imara açarsanız, köyleri de terk ederseniz, nereden doyacaksınız? Bu gidişat, doğru bir gidişat değil. O yüzden köye dönmemiz gerekiyor. Oradaki mera ve arazilerin değerlenmesi ve ülke ekonomisine katma değer sağlaması için çalışıyoruz. Bu iş, sadece emekli kardeşimin değil, gençlerin de bu işi yapabileceğini yeni bir bakış açısıyla oturtmamız gerekiyor. Bu mantaliteden kurtulmamız gerekiyor. Çünkü bu bakış açısı değişirse, çok şeyi de beraberinde değiştirir."

Gıda ithalatı kavramının iyi anlaşılıp, birlikte çalışılması halinde ülke gündeminden kaldırılabileceğine işaret eden Çelik, "Türkiye'nin gıda ithalatını konuşması doğru değildir. Doğru işler yaparsak, bu kavram gündemimizden çıkabilir" şeklinde konuştu.

TİGEM arazileri ve havza bazlı destekleme sistemi

AK Parti döneminde Türkiye'nin tarımsal faaliyetlerde kaydettiği gelişmelere dikkati çeken Çelik, "Önümüzdeki dönem içerisinde TİGEM arazileri, damızlık ve tohum yetiştiriciliğinin adresi olacak. Çok yaygın biçimde üreticimiz damızlık talebi varsa gidip bunu TİGEM'den talep edebilecek. İnşallah onları yurt dışı kapılarında gezdirmeme, yormama anlayışını oturtacağız" ifadelerini kullandı.

Çelik, uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir sistemi hayata geçirme arzusunda olduklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki dönem içerisinde, uzun yıllardır üzerinde çalışılan havza bazlı destekleme modellerine geçeceğiz. Ne, nerede, ne zaman, ne kadar ekilecek. İthalatımız ne, ihracatımız ne? Bu yöndeki çalışmaları son aşamaya getirmiş bulunuyoruz. Üretimin planlanması ve sözleşmeli üretim gibi üzerinde durduğumuz hassas konular var. Tarımsal üretimde pazar çeşitliliği de çok önemli. Bu konuda hep birlikte çalışmalıyız. Bakın son dönemlerde bazı sorunlar yaşıyoruz. Birkaç ülkeyle bir sorun yaşıyorsunuz, bu sorun tarım ekonomisinin hatta ekonomimizin tamamını etkiliyor."

Gıda güvenliği konusundaki hassasiyetlerine değinen Çelik, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Gıda güvenliği konusunda öteden beri sürdürdüğümüz denetimler, hassasiyetle devam edecek. Gıda güvenliğinin yanında gıda fiyatlarının da önemli olduğunu bu toplantı vesilesiyle söylemek istiyorum. Çiftçimiz, üreticimiz kazansın ama bir pazar ve tarla fiyatına baktığınız zaman insanın aklının almayacağı bir tabloyla da karşı karşıya kalıyoruz. Tarlada bir dünya var, rafta bambaşka bir dünya var. Bu işin esas yorgunluğunu çeken, yazın 40-45 derecenin altında çalışan emekçinin ne aldığı çok önemlidir. Helali hoş olsun ama aradaki bu zinciri kabullenmek mümkün değil. Gıda fiyatlarındaki bir kaç ürünle gündeme gelen ancak birçok üründeki bu spekülatif durumun takipçisi olduğumuzun bilinmesini isterim. Bu işin üzerine bilimsel olarak gidip, bu zinciri kısaltma ve aksaklıkları giderme konusunda yoğun bir takip sürecine giriyoruz."

Yapılan diğer konuşmaların ardından protokol üyelerince açılışı gerçekleştirilen fuarlar, 7 Şubat'a kadar gezilebilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özelleştirmeye Hazırlık Mı?
Özelleştirmeye Hazırlık Mı? - 6 yıl Önce

Tigem’in haberleri sıklaştı geçen yıllarda da sulamasından yeniden düzenlenmesine kadar milyarlık harcamalar yapıldı.
Şimdi tüm bunlar 30 yıllığına Ethem Sancak için mi yapılıyor? Merak sadece. Geçen sene gazete küpürlerinde vardı da.

Havza bazlı üretim
Havza bazlı üretim - 6 yıl Önce

Amerika dünyanın fotağrafını çekip ona göre üretim yapıyor biz ise hangi ürün bu sene para ettiğse olsun olmasın o ürünü ekliyoruz ondan sonra ürün çok olduğu için para etmiyor onun için öncelikle tarım bakanlığımız üretim planlaması yapması lazım buda çks kayıtlarıyla olmaz tarım il ve ilçelerdeki memur arkadaşların sahaya inip kimin ne ektiği ni kayıt etmeleri , gerekir ondan sonra üretici insanları yönlendirerek o bölgede hangi ürün iyi yetişiyor sa o ürünü desteklersiniz. Sözleşmeli üretim modeli yaygınlaştırıp üreticilerin örgütlenmesini sağlamak gerekir yoksa dahada çok ithalat yapmak zorunda kalabiliriz buda ülkemiz için iyi olmaz saygılarımla

tigem
tigem - 6 yıl Önce

tigem mercek altına yatırılmalı, kurum son yıllarda her yönden dejenere oldu. üreten değil sanki inşaat yapan bir kurum oldu. sayın bakanım maaşlardan tutun kadrolara üretim rakamlarına maliyetlere el atmalısınız. hısım akraba bölgecilik, ...........

cenaze
cenaze - 6 yıl Önce

Ruhu gitmiş bakanliktan ne çikacak.isimler degişir,zenginler degişir.kuskunler degisir.diyarbakir sayfası kapanır başka sayfa açilir.kime şans gülerse ...

banner151