Hintliler Türk zeytin ve zeytinyağını sevdi

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için Hindistan'ın Mumbai şehrinde 14-16 Eylül 2015 tarihleri arasında 10'uncusu düzenlenen Annapoorna World of Food India gıda fuarına katılarak, tanıtım faaliyetlerine devam etti.

banner255
Hintliler Türk zeytin ve zeytinyağını sevdi
banner200

15 ülkeden yaklaşık 200 firmanın katılım gösterdiği ve Arjantin, Avusturya, Kore, Singapur, Suudi Arabistan ve A.B.D'nin milli katılım organizasyonu gerçekleştirdiği fuara 15metrekarelik bir stand ile katıldıklarını belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Davut ER, yıllık 230 milyar dolar gıda ürünleri ithal eden Hindistan'daki pazar paylarını arttırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Son yıllarda Hindistan gıda ve içecek sektöründeki en önemli iş platformlarından biri haline gelen ve Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu FICCI organizatörlüğünde gerçekleştirilen Annapoorna World of Food India fuarında Türk zeytin ve zeytinyağına gösterilen ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirten Davut ER, fuara Avrupa ve Asya'nın farklı ülkelerinden büyük firmaların katıldığını kaydetti.

Fuar sırasında Hindistan'da ciddi ithalatçı firmalar ile görüşmeler yaptıklarını anlatan ER, “Hindistan'da zeytinyağı tüketimi son yıllarda yıllık yüzde 50-60 oranında artıyor ve 10 bin ton tüketime ulaştılar. Bizimde ülke olarak hedefimiz Hindistan pazarında yüzde 25 paya ulaşmak. Yoğun olarak vejetaryen ürünlerin tüketildiği 1 milyarı aşkın nüfusu ile Hindistan, tanıtım çalışmaların karşılığının alınacağı bir ülke. ZZTK'nın açtığı bu yolda ihracatçı firmalarımızın kararlı ve doğru adımlar atarak başarılı olacaklarına inanıyorum ” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251