Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılan Et Tebliği'nin kasapları bitiren bir tebliğ olduğunu ifade eden Antalya Canlı Hayvan Et Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Ata Sönmez, “Artık her şeyi pakete sokmaya çalışıyorlar. Kasabın sattığı köfte sucuk gibi ürünleri reyondan kaldırmak istiyorlar. Bu tebliğ ile küçük esnaf diye bir şey kalmayacak" dedi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Mart ayı Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ATB'nin yeni meclis salonunda yapılan toplantıda çalışmalar hakkında üyelere bilgi verdi.

Sektörel konuların değerlendirildiği ATB Meclisi'nde, Meclis üyesi ve Canlı Hayvan Et Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Ata Sönmez, üyelere Antalya'nın hayvan varlığı ve et tüketimiyle ilgili bilgi verdi. Türkiye'de 14 milyon 244 bin büyükbaş, 41 milyon 462 bin küçükbaş, 29 milyon 802 bin kanatlı varlığı olduğunu bildiren Sönmez, Antalya'da 159 bin 434 büyükbaş, 1 milyon 41 bin küçükbaş, 550 bin de kanatlı hayvan olduğunu kaydetti. 2014 yılında Antalya'da 117 bin 640 büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimi yapıldığını kaydeden Sönmez, 10 bin 286 ton kırmızı et elde edildiğini bildirdi. Sönmez, Antalya'da 2014 yılında yaklaşık 23 bin ton et tüketiminin gerçekleştiğini söyledi. Antalya'nın tükettiği etin sadece yüzde 20'sinin ANET'te kesildiğini bildiren Sönmez, "Antalya'ya etin yüzde 80'i dışarıdan geliyor" dedi.

Canlı hayvan fiyatları yerinde durmuyor! Buzağı, besilik dana ve damızlık düve fiyatları bu hafta da arttı! Canlı hayvan fiyatları yerinde durmuyor! Buzağı, besilik dana ve damızlık düve fiyatları bu hafta da arttı!

SÜT PARA ETTİĞİ SÜRECE HAYVANCILIK DÜZELİR

Batı Akdeniz'de besiciliğin son yıllarda iyi olduğunu söyleyen Sönmez, "Dana ithal ediliyor, hem et besiciliği var hem de süt para ettiği için damızlığa yönelme var. Süt para ettiği sürece hayvancılık düzelir. Süt para etmediği gün besici sığırını keser, hayvancılığın kökü kazınır" değerlendirmesinde bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılan Et Tebliğ'nin kasapları bitiren bir tebliğ olduğunu ifade eden Ata Sönmez, "Artık her şeyi pakete sokmaya çalışıyorlar. Kasabın sattığı köfte sucuk gibi ürünleri reyondan kaldırmak istiyorlar. Bu tebliğ ile küçük esnaf diye bir şey kalmayacak. Devlet denetimini sıkı bir şekilde yapsın ama yasaklarla bu iş olmaz" diye konuştu. Sönmez, meclis üyelerinin sorularını da yanıtladı.