TARIMDAN HABER ÖZEL / 600 bin başlık besilik hayvan ithalatında, ithalat süreci vaat edilen periyotta gelişmezken, besicilerden hayvan tesliminden çok önce alınan paralar da tepkileri beraberinde getiriyor. Sosyal medyada bu duruma tepki gösteren üreticiler, 1000’inci sıradaki üreticiye hayvanı teslim edilmezken, 4 bininci sıradaki üreticiden hayvan parasının talep edildiğine dikkat çekmişti.

Besiciler, talep ettikleri besilik hayvanları teslim almadan önce hayvan bedelinin önce yüzde 25'ini bir hafta sonu da kalan yüzde 75'ini ESK'ya ödüyor. İthalatın boyutu düşünüldüğünde hayvan tesliminden aylar önce alınan para ciddi bir kaynak oluşturuyor.

ÜRETİCİNİN FİNANS MALİYETİNİ YÜKSELTİRKEN, ESK'YA DA FAİZDEN BİR GELİR KAPISI AÇIYOR

Dana ve kuzu kesim fiyatları düştü! UKON en son kesim fiyatlarını yayınladı! Dana ve kuzu kesim fiyatları düştü! UKON en son kesim fiyatlarını yayınladı!

ESK’nın hayvan tesliminden aylar öncesinden bu parayı toplaması ise üreticinin finans maliyetini yükseltirken, ESK’ya da faizden bir gelir kapısı açıyor. ESK’nın üreticiden aylar öncesinden aldığı parayı repoda değerlendirdiği kaydedilirken, bu durum yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.