Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısında konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Sözlerimin hemen başında bugün vefat haberini derin bir teessürle öğrendiğim usta tiyatrocu Ayten Gökçer'i rahmetle yad ediyorum.

Dünya Çiftçiler Günü'nün tüm çiftçilere hayırlı olmasını diliyorum. Çiftçilerimize bereketli bir yıl temenni ediyorum. Çiftçi kardeşlerimize ülkemize ve milletimize kazandırdıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Demokrasimize verdikleri desteklerden dolayı da minnettarız.

15 Temmuz'da milli iradeyi korumak için öne atılanların başında çiftçilerimiz vardı. Tıpkı milli mücadele olduğu gibi iş başa düştü mü istiklal ve istikbal uğruna canını ortaya koyan tüm çiftçilerimize şükranlarımızı sunuyorum."

Erdoğan sözlerine Türk halk ozanı ve şair Aşık Veysel'in "Kara Toprak" şiirini okuyarak devam etti.

"Son 21 yılda hem toprağı hem de toprağı bizim için işleyen çiftçilerimize hak ettiği değeri vermek için çalıştık.

Toprağa ne kadar değer verirsek toprak da bizi besler. Toprak olmazsa hayat olmaz. Kırsal kalkınmaya ciddi destek sağladık. Türk tarımında sorunlara kalıcı çözüm için mesai harcadık.

TARSİM ile üreticimizin alın terini doğal afetlere karşı koruduk, koruyoruz. Tarım sektörümüzle ilgili gerçek dışı iddialar tarım çiftçilerimize hakarettir.

Çiftçi Cumhurbaşkanı

'TARIM BİTTİ' DEMEK ARTNİYETTİR"

Türkiye'de tarım bitti" demek büyük bir artniyetin işaretidir. Tarımla ilgili gerçek dışı iddialar gündeme getiriliyor. 2022 ile 2023'ün basit bir karşılaştırması bile muhalefetin diline dolanan iddiaların içinin boş olduğunu göstermeye yeterlidir.

2023 yılında ihracatı 31 milyar dolara ulaştırdık. Sertifikalı tohum üretimimiz 9 kar arttı, 117 ülkeye tohum ihracatı gerçekleştiriyoruz. Hayvancılık özel önem verdiğimiz bir başka alan. Hayvancılık ülke tarımının geleceğidir. Et fiyatlarındaki suni artışları yakından izledik.

"FIRSATÇILARDAN HESAP SORACAĞIZ"

Fahiş fiyat artışlarını sadece piyasa şartlarıyla izah edilemeyeceği buradaki herkesin malumudur. Bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yükselişte fırsatçılık vardır.

UKON en son et kesim fiyatlarını açıkladı! UKON en son et kesim fiyatlarını açıkladı!

Milletin aşına göz dikenlerden bunun hesabını mutlaka soracağız. Enflasyon ve hayat pahalılığına karşı yürüttüğümüz kararlı mücadeleyi birkaç tamahkarın fiyat oyunlarına kurban vermeyiz, veremeyiz. Planlı tarımsal üretime geçilmesini sağlayacağız. Tarım yapılan tüm alanları kayıt altına alarak, destekten faydalanan çiftçi sayımızı artıracağız."