Yozgat ekonomisine aspir dopingi

Türkiye'de en fazla nadasa bırakılan tarım alanına sahip iller arasında ilk sıralarda yer alan Yozgat'ta, tarım alanlarını ekonomiye kazandırmak ve bitkisel yağ açığını kapatmak üzere bu yıl yaklaşık 60 bin dekar alanda aspir ekimi yapılacağı öğrenildi.

Yozgat ekonomisine aspir dopingi
banner200

Haberler.com'da yer alan habere göre Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, baharın gelmesiyle birlikte ilde aspir ekiminin devam ettiğini belirtti. Aspir ekiminin önemine değinen Özdemir, bu şekilde hem nadasa bırakılan tarım arazilerinin değerlendirildiğini hem de ülkenin bitkisel yağ açığının kapatılmasına önemli bir katkı yaptığını bildirdi.

Haberde verilen bilgilere göre, Yozgat'ta bu yıl 60 bin dekar alana aspir ekilişinin yapılacağı kaydedilirken, Özdemir, şunları kaydetti: ''Bizim nadas alanımız 2 milyon 300 bin dekar civarında. Bunun 60 bin dekarı ekildi. Eğer 2 milyon 300 bin dekar alanın tamamına aspir ekimi yapılmış olursa, 200 bin ton aspir tohumu elde edilecek, bundan da yaklaşık 70-80 bin ton aspir yağı üretilmiş olacak, hayvanlar içinde 170 bin ton civarında da aspir küspesi elde edilmiş olacaktır. Nadas alanlarının değerlendirildiği takdirde, Yozgat ekonomisine yaklaşık 300 milyon lira civarında bir girdi sağlanıp bu para da çiftçimizin cebine girecektir. Türkiye'nin bitkisel yağ açığı var. Petrol ile birlikte bitkisel yağı açığımızı da yurt dışından temin ediyoruz, nadasa bırakılan alanlara ekim yaptığımızda bu para bizde kalacaktır.''YORUM EKLE

banner251