Tekirdağ’da Kinoa sevinci

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesinde, 10 dekar alanda kinoa bitkisinin hasadı yapıldı.

Tekirdağ’da Kinoa sevinci
banner200
banner217

2013 yıllında Önder Çiftçi Projesi Derneği tarafından ekilen kinoa bitkisinde bu yıl mutlu sona ulaşıldı. Hasadı yapılan kinoa bitkisi üreticilerin yüzünü güldürdü.

Hasat töreninde konuşan Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Zekeriya Sarıkoca, “Tabi ki, ürün yeni bir ürün olduğu için üreticilerimize en büyük tavsiyemiz, sözleşmeli üretim modelini seçmeleridir. Ürün hakkında kısa bir bilgi verecek olursak, bakım şartları doğrultusunda 250-300 kg civarında dekara verimi olmaktadır. Mart sonu nisan başı ekimi yapılmakta ve yaklaşık 120 gün sonunda hasadı yapılmaktadır. En önemli özellikleri, gluten içermemesi ve pirince göre 4 kat fazla protein içermesidir. Besleyiciliği ve diğer özellikleri tanındıkça ürüne olan talep her geçen gün artacaktır" ifadelerini kullandı.

Müdür Sarıkoca, “Üreticimiz ürününü sözleşmeli üretim modeli ile kilogram fiyatı bazında 6,5 TL'ye sattı. Alternatif ürün kapsamında değerlendirdiğimiz bitkinin müdürlüğümüzce yapılan fenolojik gözlemleri sonucu. İlimiz tarımına tavsiye edilebilir, nitelikte olduğu ve üretiminin benimsenmesi halinde mutlaka sözleşmeli üretim modeli ile yetiştirilmesinin uygun olacağı görülmüştür" dedi.

Kinoa bitkisinin özellikleri ve faydaları hakkında üreticilere bilgi veren Müdür Zekeriya Sarıkoca, “2013 yılının Birleşmiş Milletler Gıda Teşkilatı tarafından 'Kinoa Yılı' ilan etmesinden sonra bitkinin tüm dünyada yaygınlaşmaya başladı. İlimizde ikili münavebe yaygın ve biz bunu üçlü münavebeye çıkartmak için sürekli mesai harcıyoruz. Münavebe programına alabileceğimiz, kurak şartlarda yetiştiriciliği yapılabilen tüm alternatif kısa gün bitkilerini incelemekteyiz. Kinoa bitkisi ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de tarımsal örgütlerimiz tarafından denemeleri başlatılmıştır. Önder Çiftçi Projesi Derneği tarafından yapılan kinoa denemesinin sonuçları için burada bulunmaktayız. Bu ürün nasıl bir bitkidir, nasıl üretiliyor, hasadı nasıl yapılıyor ve pazarlama koşulları, piyasası nedir sorularının cevaplarını burda paylaşacağız. Bu konuda İpsaladan gelen Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği de görüşlerini paylaşacaktır" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Resme bakin.kravat ve tarim.bu bakanlikta reklamciligin hali ne olacak.

banner151

banner251