Elazığ’da mısır hasadı yapıldı

Elazığ'ın Mollakendi Beldesinde, 'Silajlık Mısır' hasadı yapıldı.

banner247
Elazığ’da mısır hasadı yapıldı
banner200
banner217

Hasat törenine, Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, Mollakendi Belediye Başkanı Sabri Yılmaz, Damızlık Sığır Üreticileri Birliği Başkanı Ümit Fırat Turan, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, "Hayvancılıkta ilimizde yaklaşık 465 bin kapasitede küçükbaş hayvancılık, 140 bin civarında ise büyükbaş hayvancılık mevcuttur. Hayvancılıkta verimli olabilmenin, karlı olabilmenin en önemli etkenlerinden bir tanesi hayvancılıkta kullanılan kaba yemdir. Bugün burada Mollakendi beldemize bağlı Karşıbağ köyünde örnek bir silaj üretim alanındayız. Silajlık mısır üretimin en önemli kaynağı su kaynağıdır. Uluova Bölgesi olarak nitelendirdiğimiz bölgemizde daha önceki yıllarda sulama olmasına karşılık, şimdilik sadece kuyu sulaması ile sulama yapabilmekteyiz" diye konuştu.

5 Yılda 3 Milyonluk Destek Verildi

Uluova Bölgesi'nin tekrar cazibe merkezi olacağını söyleyen Karahan, “Bu sahada yaklaşık dekardan 4-6 ton ürün elde ediyoruz. TUİK verilerine göre ilimizde yaklaşık 10-15 bin dekar civarında bir üretim söz konusudur. Ancak bunun 7 bin dekar civarı kadarına destekleme yapabiliyoruz. Geçen yıl dekar başına 75 lira olan desteği, bu yıl 90 liraya çıkardık. Bakanlık olarak, geçen yıl 227 üreticimize 5 bin 500 dekar destekleme alanına karşılık, 410 bin lira bir destek sağlamış bulunuyoruz. Son beş yılda da yaklaşık 3 milyon liralık bir destek vermişiz. Ekim ayı ilimizde silajlık mısırın tam hasat dönemidir. Süt olum döneminden sarı olum dönemine dönüş zamanıdır. Bu zamanı biraz geciktirirsek özellikle protein açısından önemsediğimiz yem bitkisi değerini kaybetmiş olur'' dedi.

Elazığ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ümit Fırat Turan, ''Amacımız silajlık mısır üretimi il genelinde yaygınlaştırarak, üreticilerimizin kaba yem ihtiyaçlarını azami ölçüde karşılamalarını sağlamaktır'' şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner151