" />

Ayçiçeğinde 4 milyar dolarlık ithalata 40 kuruş destek!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ayçiçeği destekleme priminin yetersiz olduğunu belirterek, 40 kuruştan 80 kuruşa çıkarılmasını istedi. Gaytancıoğlu, "yılda 4 milyar dolardan fazla ödediğimiz yağlı tohumlu bitkilerde kilogram başına 40 kuruş gibi çok düşük bir destekleme primi bulunmaktadır" dedi.

Ayçiçeğinde 4 milyar dolarlık ithalata 40 kuruş destek!
banner200

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye'nin petrolden sonra en fazla ithalatı yağlı tohumlu bitkilere yaptığını hatırlatarak, "Yılda tam 4.5 milyar Dolarlık ithalat yapıyoruz. Kendi topraklarımızda rahatlıkla verimli bir şekilde yetişebilen bu ürünlere ödenen bedel her yıl artıyor. Bunun temel nedeni yağlı tohumlu bitkilerde nitelikli ve tutarlı bir üretim politikası uygulanmamasındandır." dedi.

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Gaytancıoğlu, şunları kaydetti: "Hatta tam tersine AKP'li yıllarda üretim destekleneceğine ithalat teşvik edilmiş, başta ayçiçeği olmak üzere bütün yağlı tohumlu bitkilerin ve hamyağlarının ithalatında alınan gümrük vergileri düşürülmüştür. Yılda 4 milyar dolardan fazla ödediğimiz yağlı tohumlu bitkilerde kilogram başına 40 kuruş gibi çok düşük bir destekleme primi bulunmaktadır. AKP adeta üreten çiftçiyi desteklememektedir. Başka bir deyişle Türk çiftçisinden esirgediği desteği Rus, Ukrayna, Bulgaristan, Arjantin, Brezilya çiftçilerini her yıl destekleyerek büyük bir vefasızlık örneği göstermektedir.

En çok yetiştirilen ve tüketilen yağlı tohumlu bitkilerden olan ayçiçeğinde önümüzdeki günlerde hasat başlıyor. Artan girdi maliyetleri ve dövizin önlenemeyen yükselişi de dikkate alınarak ayçiçeği üreticisi kilogram başına en az 2.5 TL'lik bir fiyat beklemektedir. Ayrıca artık ithalatı teşvik eden politikalardan üretimi teşvik eden politikalara geçilmeli ayçiçeğinin destekleme primi en az 80 kuruşa çıkartılmalıdır. Eğer hala yerli ve milli olduğunu söyleyen birileri varsa başka ülkelerin çiftçileri yerine önce benim çiftçim diyerek üretimı destekleyen politikalarla döviz tasarrufu sağlamanın tercihini Türk çiftçisinden yana yapmalıdır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251