Astronot Yiyeceği Çankırı’da Üretiliyor

Çankırı'da, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan Kinoa'nın hasatı gerçekleştirildi.

Astronot Yiyeceği Çankırı’da Üretiliyor
banner200
banner217

Çankırı'ya bağlı Germece Köy'ünde, deneme amaçlı üretimi yapılan ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan Kinoa'nın hasatı yapıldı.

Çankırı Ziraat Odaları Birliği Başkan Vekili Nejat Gamzeli, “Yaklaşık, 15 dönüm alana yapılan ekimde dönüm başına 1 kilogram tohum atıldı. Buna karşılık, hasat sonrası yaklaşık 200 kilogram verim elde ettik" dedi.

Astronot yiyeceği olarak bilinen Kinoa hakkında açıklama yapan Çankırı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, “Kinoa bitkisinin araziye uyumuna ve verimine bakılarak, ilerleyen yıllarda çiftçiler için alternatif ürün olarak planlanması yapılacaktır. Çiftçilerimiz genel olarak kıraç tarım yapmakta ve hububat yetiştirmektedir.

Kıraç arazileri daha iyi değerlendirebilmek adına, boş kalmasının önüne geçebileceği, alternatif ürün olarak çiftçilerimizin gelir düzeyini artırabileceği, bilimsel olarak da birçok faydasının (protein açısından 6-7 kat zengin, tüm aminoasitleri ve vitaminleri içermesi, ca, mg, zn gibi mineralleri içermesi) yanında kilogramı 20 TL'den satılan Kinoa'nın, çiftçilerimize iyi bir gelir getireceği, tarım ve tarıma dayalı ekonomiyi canlandırabileceği, göçü engelleyerek, refah düzeyini iyileştirebileceği öngörülmektedir" denildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Daha fazla detay istiyoruz
Daha fazla detay istiyoruz - 4 yıl Önce

Kinoa nerde nasil yetistirilir az cok ogrendik sevgili yayimci. Kim aliyor kim isliyor pazarlamasi naul yapiliyor isleme tesisi var mi varsa nerde uretici tuccarla nasil bir araya geliyor. Bunlari da bilmek istiyoruz dikkate alirsaniz seviniriz

haydin uzayaa
haydin uzayaa - 4 yıl Önce

Astronotların da yiyeceğini ürettiğimize göre geriye bir mekik bir de kalkış üssü kalmış. çankırı tarım müdürlüğü, toki ve makine mühendisleri odası elele verirse başarı kesin bence. akşam akşam güldürdün beni tarımdan haber :)

ciddi pazar?
ciddi pazar? - 4 yıl Önce

bu tür haberleri duyanlar arayıp "hocam kinoa ekelim mi ne dersiniz" diye danışıyorlar. ben de altının alıcısı yoksa, o bile para etmez diyorum. astronot bunu yiyo da dünyada kaç astronot var onu bi düşünün :) onun dışında ciddi bir pazar araştırması yapılmalı, bu şekilde olmaz. 15 dekar ekilince 20 liradan satılan bir malı biz 5000 dekar ekince kilosu 2 liraya falan düşecektir. dekara da 200 kg mahsül, maliyetini bile kurtarmaz o zaman..

banner151

banner251