2015 zeytinin altın yılı olacak

GERMENCİK Tariş Zeytin Zeytinyağı Kooperatif Başkanı İsmail Avcı, bu yıl zeytin üreticisinin altın yılı olduğunu söyledi. Avcı, İspanya ve İtalya'da zeytinin az olmasının fiyatı artırdığını belirtti.

2015  zeytinin altın yılı olacak
banner200
banner217

Aydın'da faaliyet gösteren Germencik Tariş Zeytin Zeytinyağı Kooperatif Başkanı İsmail Avcı, zeytin üreticilerine yönelik çeşitli açıklamalar yaptı. Hürriyet gazetesinden Burhan Ceyhan'ın haberine göre, bu yıl üreticilerin yüzünün güleceğini söyleyen Avcı, "Bu yıl geçen seneye oranla %20'lik artışla zeytin üreticisinin yüzü güldü. Adeta zeytin altın yılını yaşadı. Bu fiyat artışı İspanya ve İtalya'da zeytinin az olmasından kaynaklanıyor. En düşük zeytinyağının toptan kilosu ise geçen yıl 2 lira 60 kuruş iken bu yıl ise 3 lira 11 kuruştan piyasada alıcı buluyor" dedi.

"ÜRETİCİ MALINA SAHİP ÇIKSIN"

Üretilen zeytinden altı çeşit ürün elde edildiğini vurgulayan Avcı, "Üreticisi öncelikle ürettiği zeytine sahip çıkmalıdır. Çünkü zeytinin her şeyi para ediyor ve gelecek günlerde ise çok yükselmesi bekleniyor. Ürün başta zeytin, zeytinyağı, sabun, çekirdeği, prina ve posası olmak üzere altı çeşit üründe ayrı ayrı para eden mamuldür. 2014 yılında 4 bin ile 4 bin 500 ton zeytin işlemeyi hedefliyoruz" diye konuştu. Gazete haberinde Avcı, devletin verdiği rakamlara göre 4 veya 5 kilo zeytinden bir kilo zeytinyağı çıkması gerekirken, randıman düşüklüğü nedeni ile yedi kilodan ancak bir kilo zeytinyağı çıktığını da sözlerine ekledi.

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Aydın İl Müdür Vekili Mustafa Bircan, "Aydın'da 17 milyon 887 bin 75 zeytin veren ağaç bulunuyor. Bu zeytin ağaçlarından bu yıl 340 bin 685 ton zeytin elde edilmesi bekleniyor. Üründen 68 bin 137 ton zeytinyağı elde edilmesi bekleniyor. Bu yıl zeytin anlamında zeytincinin yüzünün güleceğini ümit ediyoruz" dedi.

YORUM EKLE
banner151

banner251