Genellikle Mart ve Nisan aylarında dikimine başlanan elma ve armut ağaçlarının hastalıklarında ciddi bir artış gözüküyor.

 Tarım ve Hayvancılık İl Müdürülüklerinin ülke genelinde yaptığı duyurularda , iklim ve mevsim koşulları nedeniyle uyanmaya başlayan elma ve armut bahçelerinde 'karaleke hastalığı' riskinin arttığını  ve gerekli ilaçlamalarının yapılması gerektiğini üreticiye hatırlattı.

İlgili Tarım ve Orman Müdürlüklerinin gerçekleştirdiği kontroller sonucu elma ve armut bahçelerinde büyük zararlara sebebiyet Karaleke hastalığının bulgularına rastlandı. Müdürlükler yetiştircinin ilaçlama uygulamaları süratle başlama çağrısında bulundu.

Belediye Başkanına makam aracınla gazinoya gidiyorsun diyen çiftçiye 433 bin lira ceza! Belediye Başkanına makam aracınla gazinoya gidiyorsun diyen çiftçiye 433 bin lira ceza!

Kullanılan İlaçların reçetelerini kayıt defterlerine yazdırın!

Tarım ve Orman müdürlükleri üreticilerin bu süreçte kullandıkları ilaçların reçetelerini kayıt defterlere yazmalarının önemle üzerinde durdu.

 KARA LEKE HASTALIĞI NEDİR ?

Elma kara leke hastalığı, Venturia inaequalis adlı mantarın neden olduğu bitki hastalığı. Hastalığın belirtileri ağacın yaprak, meyve ve sürgünlerinde görülür. Yaprağın üst ve alt yüzeyinde oluşan lekeler başlangıçta yağlımsı görünümdedir, giderek zeytin rengini alır ve daha sonra kahverengileşir. Lekeler kadifemsi yapıdadır ve bu kısımdaki dokular zamanla ölür, üzerinde çatlaklar ve delikler oluşur. Ağır hastalıklı yapraklar erkenden sarararak dökülürler. Meyvelerdeki lekeler yeşilimtırak olup zamanla kahverengine dönüşür. Küçük lekeler zamanla birleşirler ve bu kısımlarda meyvenin gelişmesi durduğu için şekilsiz meyveler oluşur.