Hasada katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Turan KARAHAN hasattan sonra üreticilerle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada;” Yaklaşık 900.000 dekar alanda üretimi yapılan hububat alanının biçerdöverle hasadına haziran ayı itibariyle başladık. Tüm Türkiye’de olduğu gibi bu yıl ilimizde de mevsim çok kurak geçti. Hububatın olgunlaşması için gerekli olan nisan ve mayıs ayı yağmurları çok az yağdı. Bundan dolayı ürünlerde rekolte düştü.

Hasat esnasında yapılacak hatalar bir yıla yakın zamanda büyük emekler verilerek üretilen ürünlerin boşa gitmesine neden olacaktır. Bu yüzden hataların ortadan kaldırılması ya da en aza indirilmesi gerekmektedir.

Hububat üreticileri açısından maddi kayıpların ve mağduriyetin yaşanmaması için İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli teknik personelimiz biçerdöverle ürün hasadı kontrollerini gerçekleştiriyor. Denetim esnasında sözleşme ve operatör belgesi gibi evrakları kontrol ediliyor” dedi.

KARAHAN son olarak Biçerdöver sahipleri ve operatörlerinin kurallara riayet etmelerini; uymadıkları taktirde mevzuatın verdiği yetkiler çerçevesinde cezai işlemleri uygulayacağını belirtti. Altınçevre Köyü çiftçisi Vasfi BERBER’de yapılan demonstrasyon çalışmaları  ve biçerdöver kontrollerinden üreticiler olarak çok  memnun olduklarını belirterek İl Müdürlüğü personeline teşekkür etti.