Traktör satışı Aralık ayında yüzde 70 azaldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, geçtiğimiz ay 'çiftçiye traktör yetiştiremiyoruz' sözleriyle gündeme gelen traktör satışları, Aralık ayında ciddi oranda geriledi.

Traktör satışı Aralık ayında yüzde 70 azaldı!
banner200

TARMAKBİR'in Aralık ayı traktör raporu yayınlandı.

TÜİK ve firma bilgilerinden derlenen aylık Türkiye Traktör İstatistikleri Raporu (Aralık 2018) ve Trafik Tescil Raporu (Kasım 2018) traktör satışlarında son durumu ortaya koydu.

Buna göre traktör sektöründe, Aralık 2018'de 1.861 adet traktör üretilirken üretim bir önceki yılın Aralık ayına göre % 69,5 (Birikimli toplamda % 33,8) azaldı.

İhracatta ise bir önceki yılın Aralık ayına göre % 37,2 (Birikimli toplamda % 15,1) artış oldu.

Diğer yandan, 2018 yılı Kasım ayında 3.578 adet (2017 ve 2018 model) traktörün trafik tescili gerçekleşirken, trafiğe çıkan (tescili yapılan) traktör sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre % 52 (Birikimli toplamda % 32,2) azaldı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Traktor alanlar zaten oduyemedi yuvasi yikildi tarlasi evi icraya gitdi koylu ac perisan

- 3 yıl Önce

Türkiye'de çiftçi gerçekten çok zor durumda adeta çiftçiye savaş açılmış durumda Bir sahibi Yok bizi yönetenler istatiklere bakmiyorlarmi biz çiftçiler icralarla bogusuyoruuz

pahalılık
pahalılık - 3 yıl Önce

hayatta her şey pahalı ama mazota gübreye para yetişmiyo biz çiftçiler 1 liraya buğday satıp 6 liraya mazot alırsak nasıl işin içinden çıkıcaz anlayamıyoruz babam son 2 yılldır tarlalarının yarısını ekmiyo nedenide çiftçinin ürettiği para etmiyo mazotada para yetmiyo

Çiftçi
Çiftçi - 3 yıl Önce

Yanlışınız var Reise göre 2 kat artmış olmalı bida bakın bence. Traktör-Kamyon-Tır-Otomobil hemde 2 tane birini tarlaya diğerini şehre inerken kullanıyorum evet ben bir çiftçiyim ve kazandığım parayı nereye harcasam diye düşünüyorum bir traktör daha mı alsam ?

banner251