Tarımsal kredilerde faiz oranı ikinci kez düşürüldü

Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesinin ardından konut kredi faiz oranları düşerken, tarımsal sübvansiyonlu kredilerde de indirime gidildi. Daha önce yüzde 16'dan yüzde 12'ye indirilen tarımsal sübvansiyonlu krediler, yapılan son indirimle birlikte yüzde 9'a düşürüldü. Tarımsal kredilerde faizlerin düşmesi, çiftçinin finans maliyetinin düşmesine etki edecek.

Tarımsal kredilerde faiz oranı ikinci kez düşürüldü
banner200

Tarımsal sübvansiyonlu kredilerde ikinci bir faiz indirimine gidildi. Daha önce yüzde 16'dan yüzde 12'ye düşürülen faizler, yapılan son indirimle birlikte yüzde 9'a düştü. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılacak tarımsal sübvansiyonlu kredilerde faiz oranı bundan böyle yüzde 9 olarak uygulanacak. 

Tarımsal Kredilerde faiz oranı geçtiğimiz Kasım ayında yüzde 16'dan yüzde 12'ye indirilmişti. 

TARIM KREDİSİ NEDİR?

Ülke ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörlerden birisi tarımdır. Her yıl ülke olarak üretimde sürekliliğin sağlanması için tarımla uğraşan çiftçiler tarım kredi destek paketleri ile desteklenir. Tarımsal alanda iş yapan çiftçilere sağlanan kredi desteğine tarım kredisi denir. Tarımsal alanda iş yapan çiftçilere sağlanan bu krediyi özellikle köylerde ve kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar kullanmaktadır. Normal kredilere göre daha düşük faizli olan tarım kredilerinin vade süresi daha uzundur. Tarım kredi taksit ödemeleri çiftçileri zora sokmayacak şekilde ayarlanır. İlk taksitler hasat zamanı ödenir. Tarım kredileri çiftçiler için can suyu özelliği taşır.

TARIMSAL KREDİLERDE TARIM KREDİ ÇELİŞKİSİ 

Tarımsal sübvansiyonlu krediler, çiftçiye Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılırken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi kuruluşu olarak görülmemesinden dolayı faizler Ziraat Bankası'ndan daha yüksek olabiliyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi kuruluşu görülmemesinin nedenini de bünyesindeki iştirak oluşturuyor. Bundan dolayı çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerinde yaşadığı yüksek faiz sorunun çözülebilmesi için iştiraklerin Merkez Birliğinden ayrılarak, Ziraat Bankasından gelen kaynağın tamamının çiftçiye kullandırılması gerekiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 11:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erol kara
Erol kara - 2 yıl Önce

16 dan kullandığım kırediyi yeniden bu düşen kıredi den yararlana bilirmçyim Saygılar

Atatürk çü çiftçi
Atatürk çü çiftçi - 2 yıl Önce

Kooperatiflere faizi silde asıl borçu ödeyelim geçen sene 40 TL olan borç 4 ayda yem den 80 çıkmış para ödeyip yem alıp her ay ben den 30 çuval yem çaldı ama tövbe bir daha yem değil bok almam bulun salak alsın

Bir bilen
Bir bilen - 2 yıl Önce

Bir khk ile Tarım Kredi nin kamu görevi yaptığı irdelenip kapsama alınabilir kıvırmaya gerek yok

Abbas
Abbas - 2 yıl Önce

Olma keser gibi hep bana hep bana ol destere gibi bir sana bir bana. Her sene erteleme her sene yapılandırma olurmu başkan borcunu gününde ödeyen çiftçi kardeşlerimizin hakkına girilmiyormu. Bu konuyu en iyi senin bilmen lazım İsmail başkan.

Hasan atcı
Hasan atcı - 2 yıl Önce

Tarım kredi sözde çiftçiyi kalkındırma kooperatifi olarak kuruldu ama günümüzde çiftçiyi batırma kooperatifi olmuştur

banner151

banner251