Tarım Bakanlığından ithal buğday açıklaması

Sanayicilerin hammadde ihtiyacını karşılamak ve istihdama katkı sağlamak amacıyla 'Dahilde İşleme Rejimi' (DİR) kapsamında buğday ithalatına izin veriliyor ancak ithal edilen ürün iç pazara sunulmuyor.

Tarım Bakanlığından ithal buğday açıklaması
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de genel olarak yıllık üretimi 20-21 milyon ton seviyesinde olan buğdayın iç tüketiminin 19 milyon ton seviyesinde olduğu belirtilerek, Türkiye'nin buğdayda kendine yeten bir ülke olduğu vurgulandı. Diğer taraftan sanayicilerin hammadde ihtiyacını karşılamak ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında buğday ithalatına izin verildiği kaydedilerek, ithal edilen ürünün iç pazara sunulmayarak işlenmiş mamul olarak ihracat edildiği ifade edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 yılının ilk 4 ayında 679 milyon dolarlık buğday ithal edilirken, 960 milyon dolar değerinde işlenmiş buğday ürünü ihraç edildiğini açıkladı.

UN İHTACATINDA BİRİNCİ, MAKARNA İHRACATINDA İKİNCİ SIRADAYIZ

Türkiye'nin buğday ürünleri ihracatında dünya pazarında önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Ülkemiz un ihracatında dünyada birinci sırada, makarna ihracatında da ikinci sırada bulunuyor. Un ihracatı son 10 yılda iki katına, makarna ihracatı ise 6 katına çıktı" denildi.

10 MİLYAR DOLAR EK KATKI

Türkiye'nin buğdayı hammadde olarak kullanan dünyanın önemli ülkelerinden biri olduğu kaydedilen açıklamada, "İthal edilen hammadde işlenerek katma değerli ürünler şeklinde yurt dışına ihraç ediliyor. Türkiye Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında 2009-2018 yılları arasındaki 10 yıllık süreçte 12,2 milyar dolarlık buğday ithalatı gerçekleştirdi. Bu hammaddenin işlenmesiyle 22,2 milyar dolar değerinde diğer ülkelere un, makarna, bisküvi gibi işlenmiş buğday ürünü ihraç etti. Böylece ülke ekonomisine 10 milyar dolar değerinde ek katkı sağlanmıştır" ifadelerine yer verildi. 
 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 12:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tahir Gorgen
Tahir Gorgen - 2 yıl Önce

Haberi okumuyorum zatende bu kafayla anlamam. Zihnime oynuyorlar Agilbasi Kulu Konyada. Iskence bu.

Ekmek 200gram 1.25tl. Pirinc ucuzu 2.5kilo 10.5tl.

Birsey anlamdiginizi biliyorum.

Bugday alimi 1350tl ton. 1300e alirlar.

Sizce nornal olmayan ne?

Ekmek ne zamandir 1 tl? Gidin gecmis yillara kendiniz bakin. Bugday kaca aliniyor idi ve dunya bugday alim piyasasi kac?

Bence bu yil okadarda bugday yoktur ve saniyorunki disariya kaydiracaklar.

2 ay sonra bugday olur 1500tl en az gibi 1600da olur kafam ustunde degil

banner151

banner251