" />

Tanzim satış yerlerine fabrika tepkisi!

Milli Gazete bugün anlamlı bir manşetle çıktı. Meyve sebze fiyatlarındaki artışa karşı hükümetin çözüm olarak geliştirdiği tanzim satış yerlerini satılan fabrikalarla eleştiren Milli Gazete, "Devlet fabrika yapmaz ve işletmez zihniyetiyle ülkede satılmadık kurum bırakılmadı. Şimdi ise devlet marketçiliğe soyunmak zorunda kaldı. Fabrikaları sattık, tanzim çadırı açtık!" dedi.

Tanzim satış yerlerine fabrika tepkisi!
banner200
banner217

Ülkemiz tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşarken, özellikle gıda fiyatlarındaki artış vatandaşların canına tak etti. Tepkilere dayanamayan iktidar ise yıllardır göz ardı ettiği “üretim” çağrılarını kulak arkası ederken, şimdi ise şehir merkezlerinde sebze meyve satışı için harekete geçti. İlk tezgâhlar Ankara'da kurulmaya başlandı. Son olarak geçtiğimiz aylarda tüm tepkilere rağmen yarım asırı devirmiş şeker fabrikaları satılarak tarıma ağır bir darbe daha vurulmuştu.

Giresun Toptancı Hali Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Aydın Karakuz, yeni hal yasası çalışmalarını değerlendirerek sebze ve meyve fiyatlarını arz ve talebin yanı sıra üretim bölgelerindeki komisyoncuların belirlediğini, bunların ortadan kaldırılmadığı sürece Türkiye'de değişen bir şeyin olmayacağını söyledi.

“Yeni Hal Yasası üretimi artıracak değil” diyen Karakuz “Yine üreticinin üretebildiği kadarı satılacak. Fiyatlar arz ve talebe bağlıdır. Biz hal esnafı olarak üretici bölgelerindeki komisyonculardan sebze ve meyveleri temin etmekteyiz. Üretici bölgelerindeki komisyoncular aradan kaldırılmadığı sürece değişen bir şey olmayacaktır. Asıl fiyatları belirleyen bu komisyonculardır. Çünkü biz hal esnafı olarak mal istediğimizde piyasanın fazla mala ihtiyacı varsa fiyatlar yüksek tutulmaktadır. Yoksa Yeni Hal Yasası'nda şirketler kurarak hal esnafını devre dışı bırakmak fiyatları düşürmeyecektir. Sadece halde çalışan insanlar işsiz kalacaktır. Tekelleşme söz konusu olacaktır” açıklamasında bulundu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

kısaca ,tarım bitti, çiftçi battı,

Sıra tarım kredi kooperatif
Sıra tarım kredi kooperatif - 2 yıl Önce

çiftci sermayesi emeği yakında holding olacak ve gizili bir çalışma ile devam ediyor ve buda satılacak izleyin görün. Türk telekom. Tüpraş. Tekel. Şeker Fabrikası. TRT(yakında). Tarım kredi kooperatif (yakında) bakın bir iphone almak teknoloji almak değil bir iphone yapmak teknoloji almaktır çünkü artık yapabiliyor sun demek dir hazır alıp kullanmak örneğin 3 bin tl telefonu cebe koyan bir vekil çok üzülmek gerek çünkü senin ülken ekonomik ve teknolojiik olarak kişi başı 3 bin tl geride ki sen 3 bin tl verip alıyor sun üretmiyor sun tercih ediyor sun tüketici oluyor sun... Üretim şart bakın sattık ca dıştan alım artıyor

Olacak olacak
Olacak olacak - 2 yıl Önce

Bir kanundan biri rahatsız oluyorsa demekki cikari zedelenecek. Hal yasası hemen devreye girmeli.

NE ALAKA?
NE ALAKA? - 2 yıl Önce

Fabrika satışı tartışılır; iyi oldu veya kötü oldu. Sebze ve meyve fiyatları ile şeker fabrikalarının alakasını kuramadım.
Milli gazete! Muhalefet yapacaksanız akıllıca yapın aklımızla alay etmeyin.

banner151

banner251