Su ürünleri ihracatında hedef büyüttü!

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe 2018 yılında ihracatta yüzde 11'lik ihracat artışıyla 2.5 milyar doları aşmanın mutluluğu yaşanıyor. Sektör, 2023 yılı ihracat hedefini ise; 3 milyar dolardan 3.5 milyar dolara yükseltti.

Su ürünleri ihracatında hedef büyüttü!
banner200

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 100'den fazla ülkenin sofralarını sağlıklı ve lezzetli levrek, çipura, alabalık, kanatlı eti, yumurta, süt ürünleri ve bal başta olmak üzere Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri ürünleri ile donattıklarını, ihracata giden hiçbir ürünlerinin geri gelmediğini 2019 yılında 2 milyar 700 milyon dolar ihracat hedefleri olduğunu kaydetti.

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak geleneksel ihraç pazarları Avrupa Birliği'ne 2019 yılında da ihracatlarını arttırma çabası içinde olacaklarının altını çizen Kızıltan; "2019 yılında hedef pazarlarımız Uzakdoğu ülkeleri ve Güney Amerika'ya da ihracatımızı arttırmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sanayi vs birincil uretici
Sanayi vs birincil uretici - 3 yıl Önce

Sayın bakanımız kirmizi eti azaltıp balık tüketimini arttırmamız gerektiği şeklinde daha kısa zaman önce açıklama yaptı.balik sektörünü kur farkından olsa istahlanip gözünü dış ülkelere dikmiş. Neden onlar daha çok para veriyor. Yerli tuketicinin kaliteyi ucuza alma hakkı yokmu. Balık fiyatları kırmızı eti geçti. 1 kg çupra nerdeyse 35-40 TL. Oda kılçıklı temizlenmemiş haliyle. E biz nasıl balık eti tuketimimizi arttiralim.
Yarın mazallah balık sektorunde kriz olsa yine bu bürokratın elinde bir metinle TV, medyada balık etini mi salık verecek.
Az biraz tutarlılık lütfen.
Kurnazlıkla bi kaç zümre değil akıl, sağduyu ve bilimle herkes için felah olsun.

banner151

banner251