" />

Son dakika... Sıfır gümrükle yabancı çiftçi fonlanıyor!

CHP Milletvekili, Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, TMO'ya sıfır gümrükle buğday, arpa, baklagil, mısır ve prinç için ithalat yetkisinin verilmesini eleştirerek, “Türk çiftçisini desteklemeyenler, sıfır gümrükle adeta yabancı çiftçiyi fonluyor" dedi.

Son dakika... Sıfır gümrükle yabancı çiftçi fonlanıyor!
banner200

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır'ın haberine göre, CHP Milletvekili, Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Özcan Aygun, TMO'ya verilen ithalat yetkisine tepki göstererek, bu durumun Türk tarımının içine düştüğü içler acısı halin fotoğrafı olduğunu kaydetti. Aygun, iktidarın, tarımı desteleme politikalarında yaptığı hatalarla üretimi bitirdiğini, çiftçinin mazot, gübre fiyatlarındaki aşırı artışla giderlerini karşılayamaz hale geldiğini vurguladı. Aygun, “Türk çiftçisini desteklemeyenler, sıfır gümrükle adeta yabancı çiftçiyi fonluyor. Bu ithalat cari açığı da artıracak" tepkisinde bulundu.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ise yaptığı değerlendirmede 2019 yılının çok kötü geçeceğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Gümrük vergileri sıfıra çekilerek çiftçi, üretici korunamaz. Üretemeyen bir ülke maalesef başka ülkelerin ithal cenneti olur. Özellikle 2019 yazı çok kötü geçecek. Çünkü Türkiye buğday üretiminde açıklarla karşılaşacak. Taban gübre kullanılamadığı için verim ve kalite düşecek”

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör de uygulanan yanlış politikaların çiftçiyi her geçen gün daha da fakirleştirdiğini belirterek, 16 yılda buğday ekim alanlarının yüzde 22.6 oranında azaldığını da söyledi. Güngör, “Türkiye gıda maddeleri dış ticaretinde net ihracatçı, tarımsal hammadde dış ticaretinde ise net ithalatçı konumdadır.”

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
İthalat
İthalat - 3 yıl Önce

İthal edilmedik tarım ürünü varmı acaba türkiye bu duruma hiç düşmemişti.

- 3 yıl Önce

Sözün bittiği yer ve

dış güçler
dış güçler - 3 yıl Önce

Ver mehteri veeeerrr

- 3 yıl Önce

Hükümetin politikalarını beğeniyorum ama tarım politikası hiç iyi değil çiftçi olarak bakıyorum tamamen tarım politikası değişmesi lazım

0 gumruk ile imis
0 gumruk ile imis - 3 yıl Önce

2014de 0,24 dollar cent'ten ithalat yapilmis idi arpa.

sifir gumruk ile TMO arpayi kactan alacak, yani verecekler, merak ediyorum.

TMO sana diyorum, olmadi piyasaya 0,85 kurustan surki piyasa cikmasin. tekrara dus yani.

size birsey diyecegim
size birsey diyecegim - 3 yıl Önce

simdi bunlar toplulastirma ile sanirsam ciftciligi profesionellestirme girisiminde gibi ve haklilar. ciftci borclaniyor. borcunu oduyemediginde tarlasini satmak zorunda.

suan burada tarlalar degerinden cok yuksek fiyatlara satiliyor, satilmak isteniyorda degil.

yani ben 5bin tldenki daha yuksek rakamlara satiliyor.1000dagar tarla alip. 5milyon Tlye, 3kurus icin kendimi yormam.

peki ne olacak? ileride tarla fiyatlari dusecek ve onuda yabancilar kapacak. Gidisat bu.

zaten 1000dagar tarla kiralasa
zaten 1000dagar tarla kiralasa - 3 yıl Önce

yani ne geregi var.

ben tuyo vermiyecegim artik. bu ulkede elektronik iskencelere magruz birakildim,

ama okuyan var ise etrafinada desin Cinko kullansinlar, arpanin bugdayin sapini kalinlastirip kurakliga dayanaklilik kazandiriyor.

banner251