Soğan üreticisine Amik Ovası'ndan gelen ihracat izni

Fiyatların yükselme endişesiyle durdurulan soğan ihracatı yeniden açıldı. İhracatın açılmasında özellikle Amik Ovasında ihraç amaçlı ekilen soğanların üreticinin elinde kalması etkili oldu. 

banner255
Soğan üreticisine Amik Ovası'ndan gelen ihracat izni
banner200

Hükümetin soğan ihracatına ön izin şartı getirmesi üreticisinin tepkisine neden olmuştu. İhracata getirilen ön izin şartının stok ve tüketim miktarlarının hesaplanarak getirilmediğine dair eleştiriler gündeme gelirken, bundan dolayı önceki dönemden kalanların soğanların da depolarda çürüdüğü kaydediliyor. 

Amik Ovası’nda özellikle ihraç amaçlı ekilen soğanların hasat edilmesiyle birlikte, soğan ihracatının durdurulmasında yaşanan sıkıntı giderek büyürken, üreticinin de ciddi anlamda mağduriyetini gündeme getirdi. Amik Ovası’ndan gelen tepkiler artınca ihracata da sınırlı bir serbestlik getirildi. Buna göre, soğan ihracatı için ihracatçı başına 250 ton izin verilecek. Diğer yandan tarlada üretici soğanını satamazken, marketlerde soğan fiyatlarının 5 liraya kadar çıkması da üretici ve tüketici boyutunda yaşanan sıkıntıyı da bir kez daha gözler önüne serdi. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251