CHP Milletvekili Aygun: Rusya'dan gelen 13 gemi buğday boşaltmak için bekliyor

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, buğday ithalatının 2019 yılının ilk 11 ayında bir önceki yıla göre yüzde 53 oranında arttığına işaret etti. Aygun Tekirdağ Limanı’nda Rusya’dan gelen 13 geminin buğdayı boşaltmak için beklediğini anlatarak, “Gelişmelere üzülüyoruz” dedi. 

CHP Milletvekili Aygun: Rusya'dan gelen 13 gemi buğday boşaltmak için bekliyor
banner200

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, 2020’ye girer girmez savaş halindeki Suriye’den 20 bin ton hububat ithal edilmesi yönünde karar alınmasının, Türkiye’nin buğday üretiminde düştüğü acı tablonun yansıması olduğunu söyledi. “Unu değil, geleceğimizi çuvallıyoruz” diyen Aygun, buğday ithalatının 2019 yılının ilk 11 ayında bir önceki yıla göre yüzde 53 oranında arttığına işaret etti. Aygun Tekirdağ Limanı’nda Rusya’dan gelen 13 geminin buğdayı boşaltmak için beklediğini anlatarak, “Gelişmelere üzülüyoruz” dedi. 

Aygun,  “AKP, buğday ithalatının un ihraç etmek için yapıldığını savunmaktadır. Öyle olsa dahi durum vahimdir. Un ihracatı 3 Milyon tonun altına düşmüştür. 2019 yılında 8,8 Milyon ton buğday ithalatı yapılmıştır. Türkiye’de 2019 yılında 19,5 Milyon ton buğday üretilmiştir. Yani ithalatımız, üretimimizin yüzde 45.5’ine ulaşmıştır” tespitlerini yaptı. 

Aygun, Türkiye’nin buğdayda kendi kendine yeterli bir ülke olmaktan çıktığını vurgulayarak,  “Buğday ithalatının yüzde 70’i Rusya’dan yapılmıştır. Rusya, kuraklık nedeni ile ithalatı keserse ne yapacağız” diye sordu.

KÜRESEL ISINMADA, BUĞDAY KİLİT ÜRÜN

Küresel ısınma nedeniyle tehdit altında olan tarımsal üretimde buğday üretiminin en yaşamsal kilit ürüne dönüştüğünü anlatan Aygun, “Buğday üretimine çare bulamazsak, aç kalabiliriz” uyarısını yaptı.

2019 yılında 19.5 milyon ton buğday üretilirken, 8,8 Milyon ton buğday ithalatı yapıldığının altını çizen Aygun, AKP iktidara geldiğinde 2002 yılında buğday dahil hububat ithalatına 375 milyon dolar ödenirken, 2019 yılının ilk 11 ayında buğday ithalatının 7.7 kat artarak, 2.9 milyar dolara dayandığını anlattı. 

Aygun, “Aralık rakamları daha da korkunç olacaktır. Çiftçimize sahip çıkalım. Şatafatı bırakın, mazot, gübre, yem gibi girdi fiyatlarını ucuzlatın, çiftçiye destek olun, hem ülke kazanır hem vatandaş kazanır, hem çiftçi kazanır” çağrısı yaptı.

CUMHURBAŞKANI’NA DOĞRU BİLGİ VERİLMİYOR!

Aygun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “CHP Genel Başkanının sürekli istismar ettiği buğday konusunda göreve geldiğimizde üretimimiz iç talebi dahi karşılayamazken, şimdi yüzde 112 gibi çok büyük bir oranı buğday üretiminde yakaladık” sözlerinin doğru olmadığını kaydetti. Cumhurbaşkanı’na yanlış bilgi verildiğini söyleyen Aygun, bu konuda en güzel kanıtın TÜİK olduğunu vurguladı. 

Türkiye nüfusunun 2002 yılında 66 milyon 401 bin kişi iken, 2018 yılında bu rakamın 82 milyon 3 bine çıktığına ve 5 milyon mülteci de eklendiğine işaret eden Aygun,  şu bilgileri verdi:

“Buğday üretimi 2002 yılında 19 milyon 500 bin ton iken, 17 yıl sonra bugün de üretim 19 milyon 500 bin tondur. Devletin başındaki kişinin açıklamalarını devletin kurumu olan TÜİK yalanlamaktadır. TÜİK rakamlarına göre, 2002 yılında 93,5 Milyon dekar olan buğday ekim alanları 2018 yılında 72,9 Milyon dekara düşmüştür. Nüfus yüzde 23.4 artarken, üretim miktarı aynı kalmış ve buğday ekim alanları daralmıştır. Bu tablo tehlike çanları çalmaktadır. Buğdaya çözüm bulunmazsa aç kalırız, buradan bir kez daha uyarıyorum.” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 16:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Tarımın neresini eline alırsan al, bitmisdir.konusmaya,yazıp çizmeye gerek yok.

Rozcan
Rozcan - 2 yıl Önce

Allah aşkına sayın Tarım Bakanı, bu işi bilenler daha ne söylesinler. Bu vekil buğdayla ilgili tabloyu rakamlarla güzelce izah etmiş, lütfen yarın eyvah demeden, tüketiciyi daha pahalı unlu mamül yemek zorunda bırakmadan buğday desteklemelerini artırarak, ürünü TMO vasıtasıyla alım garantisi vererek ve ekim zamanında fiyatı belirleyerek önlem alınız. Bu yıl geçti artık en azından 2020 sonbaharında bu tedbir alınabilir. Eğer üretici çiftçi ve tüketici umurunuzda değilse söyleyecek sözümüz yok!

Süleyman aydın
Süleyman aydın - 2 yıl Önce

Hayvancılıga ziraat bank kredi veriyor deniyor nah veriyor 18 ay geri ödemeli beşyüzbin krdi veriyor aldıgı ipotek kredinin dört beş katı kim almış iki yıl ödemesis beş yıl ödemeli koyun kredisini bankadaki haramzadelere ne kadar komusyon ödendi sorun bakalım kısacası devlet birşeyler yapıyo ama takip etmiyo bu vatandaşlara ulaştımı diye bankadaki haramzadelere komusyon vermeden kredi aldım diyenin anlıında öperim hele hele ziraat bankası

kadir
kadir @Süleyman aydın - 2 yıl Önce

bende mracat ettim bitkiselkredi 15 gn oldu tık yok

Cifci
Cifci - 2 yıl Önce

KOCA eli derince ye geliyor ital buğday şuan 42 bin ton geldi şuan boşalıyor yandaşlar zengin oldu çifci persisan 2023 bunların girmesi lazım

Muhendis
Muhendis - 2 yıl Önce

Bakanlikta isi bilen yok. Mecliste sayi cok az. Sonra tarim niye boyle. Sayin vekilim meslegimizi temsil ediyorsunuz sagolun

kemal
kemal - 2 yıl Önce

merkezbankasının yarın faiz inderecek söylentisi bile bugun doları yukarı tetikledi birde indirirse ilk tarım girdilerini vurur gubre mazot tohum alma zamanı geliyor

inşaatçılara kıyak
inşaatçılara kıyak - 2 yıl Önce

yarın merkezbankası faiz duşurerek ınşaatçıya kıyak doları yukselterek çiftçiye kazık atacak bugunden beklenti bile dolar 585 den 590 çıktı piyasaya dolar surup biriki gun belkı oyalar ardından patlar dolar surmezse yarın dolara bak nereye gidiyor

Halide kara osman
Halide kara osman - 2 yıl Önce

2019 buzağı desteğini nezaman yatar


banner151

banner251