Ukrayna savaşı, küresel gıda zincirini sekteye uğrattı. Artan fiyatların yanı sıra Ukrayna'daki depolardan tonlarca tahılın ihraç edilememesi endişeye yol açtı.

Rusya-Ukrayna savaşı, gıda sektörünü de olumsuz etkiliyor. Londra merkezli The Economist dergisi, "Yaklaşan gıda felaketi" başlıklı son kapağında konuyu inceledi. İlgili sayıda, "Savaş, kırılgan dünyayı kitlesel açlığa doğru itiyor. Bunu düzeltmek herkesin işi." denildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'ya saldırı kararının, savaş alanından uzaktaki insanları da olumsuz etkileyeceği, Putin'in bundan pişmanlık duyabileceği belirtildi.

AVRUPA'NIN TAHIL AMBARINDA YAŞANAN SORUN

Ukrayna, Avrupa'nın tahıl ambarı olarak biliniyor. Savaş, buğday fiyatlarını son yılların en yüksek düzeyine çıkardı. Ayrıca yaklaşık 40 milyon ton tahıl, Ukrayna'daki depolardan çatışmalar nedeniyle henüz ihraç edilebilmiş değil. Yazıda, "Savaş; koronavirüs, iklim değişikliği ve enerji şokuyla zayıflamış küresel gıda sistemini yıpratıyor. Ukrayna'nın tahıl ve yağlı tohum ihracatı büyük ölçüde durdu. Rusya'nın ihracatı da tehdit altında." ifadeleri kullanıldı.

BUĞDAY FİYATLARINA DİKKAT ÇEKTİLER

Dünya gıda sistemi çöktü mü? Ukrayna-Rusya gıda savaşı! Dünya gıda sistemi çöktü mü? Ukrayna-Rusya gıda savaşı!

Her iki ülkenin, ticareti gerçekleştirilen kalorilerin yüzde 12'sini sağladığı, yıl başından bu yana yüzde 53 artan buğday fiyatlarının, Hindistan'ın endişe verici sıcak hava dalgası nedeniyle ihracatı askıya alacağını açıklamasının ardından 16 Mayıs'ta yüzde 6 daha arttığına dikkat çekildi.