Yem desteğiyle ilgili önemli açıklama: En az üç defa ödensin

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, üreticiye verilecek yem desteğinden dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye teşekkür ederek, yem desteğinin tek sefer değil kriz sürecinde en az üç kez ödenmesini beklediklerini kaydetti.

Yem desteğiyle ilgili önemli açıklama: En az üç defa ödensin
banner200

Artan yem fiyatlarına karşılık üreticiyi biraz olsun korumak için getirilen yem desteği, üreticide büyük heyecan uyandırdı. Bakan Pakdemirli'nin, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında ilk kez duyurduğu yem desteğiyle ilgili olarak bugün de bir açıklama yaptı. Pakdemirli, "Yetiştiricilerimize hayvan başı 65 lira olmak üzere, toplam 100 milyon liralık yem desteği vereceğiz. Hayırlı olsun" dedi. Yem desteğiyle ilgili çalışmalar daha tamamlanmazken, uygulamanın nasıl olacağı, yem desteğinin tek sefer mi verileceği, çiftlikteki hangi hayvanlar için destek alınacağı gibi detaylar merakla bekleniyor.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, yem desteğinden dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye teşekkür ederek, üreticinin uygulamadan beklentilerine yönelik Tarımdan Haber'e önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, artan yem fiytalarına karşılık Tarım ve Orman Bakanlığının üreticiye cansuyu olması açısından aldığı yem desteği kararının yerinde bir uygulama olduğunu belirterek, üreticiler adına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye teşekkür etti. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak, Nisan ayında çuval başına 20 lira yem desteği talebinde bulunduklarını hatırlatan Özcan, "Yem fiyatlarının arttığı ancak süt fiyatlarının değişik sebeplerle artamadığı bu dönemde yem desteği kararını olumlu buluyor ve destekliyoruz. Bizler de çuval başına veya hayvan başına yem desteği olsun diye geçmişte önermiştik" dedi. 

YEM DESTEĞİ TEK SEFERLİK OLMASIN KRİZ SÜRECİNDE EN AZ ÜÇ KEZ TEKRAR EDİLSİN

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan yem desteğiyle ilgili olarak Tarımdan Haber'e değerlendirmelerde bulunan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, destek kararını yerinde bulunduklarını ancak yapılacak bu yem desteğinin tek seferde değil kriz sürecinde en az üç kez ödenmesini beklediklerini dile getirdi. "Düşünülen yem desteğinin tek seferlik olmaması ve krizin devam ettiği bu süreçte hiç olmazsa üç kez tekrarlanarak ödenmesini bekliyoruz" diye konuşan Özcan, ayrıca kapsama dahil işletme büyüklüğünde sınır konulmamasını, illa sınır getirilecekse de hiç olmazsa 50 başa kadar olan işletmelerin kapsama alınmasını beklediklerini vurguladı. 

DESTEKLER BU YILA ÖZEL İKİ KATI KADAR AÇIKLANMALI 

Koronavirüsten dolayı ülke olarak zor bir süreçten geçildiğini belirten Özcan, bu dönemde üreticilere yönelik farklı destekleme modellerinin hayata geçirilmesinin önemine işaret etti. Özcan, şunları kaydetti: "Süt desteklemesinde aylık ödemeye geçilmesini ve litre başına bu dönem için 0,50 TL destekleme ödenmesini devletimizden bekliyoruz. Ayrıca 2020 yılı hayvancılık desteklerinin bir an önce açıklanmasını ve açıklanacak bu desteklerin bu yıla özel olarak geçen yılın iki katı olarak açıklanmasını (bir corona tazminatı gibi uygulanmasını) bekliyoruz. Üreticilerimizden ihtiyaç sahibi olablara bu yıl ödenecek desteklemelerden mahsup edilmek üzere avans şeklinde ödeme yapılmasını da bekliyoruz"

Özcan, bu taleplerinin dışında 18 maddelik taleplerini Tarım ve Orman Bakanlıına ilettiklerini de sözlerine ekledi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 15:27
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil
Halil - 2 yıl Önce

20 milyon büyükbaş hayvan var Türkiye'de. Hayvan başı 65 lira bütçe 100 milyon TL. 1,5 milyon hayvan bu destekten yararlanacak. Küçükbaş hayvan hariç. 18,5 milyon büyük baş hayvan hariç. Ayrıca 65 lira bir hayvanın kaç günlük yemi alınır. Hadi tarım bakanlığı hesap yapmadı yada o kadar para. Damızlık birliği başkanı sormadımı bu para kime yetecek.

Cuma a
Cuma a - 2 yıl Önce

Yemi ucuz yapın destek vermeyin

Senol
Senol - 2 yıl Önce

Lafdan başka çiftçiye bir şey yok.

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Yem fiyatları artmaya devam edecektir çünkü yemin hammaddesinin bir kısmı ithal edilmektedir, dolar artıkça yem fiyatları artacaktır. Ülkemizde de müdahale alım fiyatıyla hububat desteklendiği sürece de maliyetler artmaya devam edecektir.

Halim sancar
Halim sancar - 2 yıl Önce

Hammadde pahalı diye çuval başı20 tl zam yaptı yemciler.birde desteği duyarlarsa vay halimize bi 20 dahayaparlar vAllahi hatirlarsaniz kdv kalktı pesinden bi okadar zam geldi unutmadik bunları

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Nerden kayit olunuyo almk için ne yapcaz benim 25 büyükbaş hayvanim var nasıl faydalncm

Mutlu gök
Mutlu gök - 2 yıl Önce

Yemler aldı başını gidiyor yedi kendini yiyor bize bişi bırakmıyor

Fatma balci
Fatma balci - 2 yıl Önce

Yem desteğinden bende faydalanmak istiyorum


banner251