TKDK 17 milyonluk 9 projeyi destekledi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü tarafından çıkılan 13'üncü çağrı dönemi çerçevesinde toplam yatırım tutarı 17 milyon lira olan 9 proje için 8,5 milyon lira hibe sağlanması hedeflenecek.

banner255
TKDK 17 milyonluk 9 projeyi destekledi
banner200

Tarım ve hayvancılık alanında verdiği desteklerle bir anda adından söz ettiren TKDK İl Koordinatörlüğü, yerel ekonomini can suyu oldu. Büyümek gelişmek ve teknolojinin gerisinde kalmak istemeyen girişimcilere yardım elinin uzatan TKDK, 9 firmayla hibe sözleşmesi imzaladı.

TKDK DEYİNCE YATIRIM AKLA GELDİ

TKDK İl Koordinatörlüğü hizmet binasında hibe sözleşmesi töreninde konuşan Mehmet Hanifi Dere, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, tarım ve hayvancılık sektörünün önemli bir aktörü haline gelmiştir. Sektörde önemli yatırımlara sağladığı hibelerle hayat verdi. Çok geniş bir yelpazede verdiği destekler neticesinde bugün TKDK'nın adı yatırımlarla eş anlamlı hale gelmiştir. Bugün 13'üncü çağrı dönemi çerçevesinde incelenmesi tamamlanmış ve sözleşme imzalamaya hak kazanmış dokuz projeyle sözleşmelerini imzalıyoruz. Toplam yatırım tutarı 17 milyon lira olan bu projeler için yine yaklaşık 8,5 milyon lira hibe sağlamayı hedefliyoruz.

GAYE GIDA SÜT İŞLEME TESİSİ PROJESİ

1'inci Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak olan süt işleme tesisi günlük 70 ton süt işleme kapasitesine sahiptir. Çiftçiden aldığı sütü, yoğurt, beyaz peynir ve kaşar peyniri olarak piyasa sunacak işletmenin kurulum maliyeti yaklaşık olarak 8,5 milyon civarındadır. Bu proje için TKDK'nın sağlayacağı hibe katkısı ise 3,8 milyon lira olarak belirlenmiştir. Proje il ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Yatırım tamamlandığında yaklaşık 100 kişiye istihdam fırsatı sunacaktır. Projenin yaratacağı istihdam kadar süt sektörünün gelişimine katkısı da önemli bir konu olarak dikkat çekmektedir. Ülke şartları düşünüldüğünde günlük bir adet süt ineğinin 20 kilogram süt verdiği kabul edilirse, projenin tamamlanmasıyla ilde 3 bin 500 baş süt ineğinin üreteceği sütü satın alabilecek bir kapasite ile yeni bir işletme tesisi kurulmuş olacaktır.

PAZAR GIDA İLE HİJYENİK ET

Kırmızı et sektörü hali hazırda ilimizde geliştirilmesi gereken alanlardan biri olarak dikkat çekmektedir. İmzalanan sözleşmeyle AB standartlarında et işlemesi gerçekleşecektir. Hem işleme tesisinin içinde kurulacak soğuk hava depolarıyla hem de hibe kapsamında alınacak frigorifik araçlarla soğuk zincir kurulacaktır.

METPA ET ÜRÜNLERİ İLERİ ÜRÜN İŞLEME VE MODERNİZASYONU

Et işleme sektöründe diğer bir projemiz ise, ÖZSAN sanayi sitesinde mevcut bir işleme tesisinin modernizasyonuna yönelik toplam 700 bin lira tutarında makine ekipman alımı projesidir.

MEL TARIM MODİFİYE ATMOSFERLİ SOĞUK HAVA DEPOSU

Türkiye'de yaş meyve ve sebzelerin hasat sonrası kayıpları önemli miktardadır. Bu kayıpları en aza indirmek amacıyla soğuk hava depolarının kurulumu desteklenmektedir. Modifiye atmosferli soğuk hava depoları ise aynı anda birden çok ürünü depolamaya imkan sağlamaktadır. Bu çerçevede toplam yatırım tutarı yaklaşık 4 milyon lira olan ve kurumumuzdan yaklaşık 2 milyon lira hibe alması öngörülen bu proje bir tarım kenti olan Malatya için önemli gelişme olacaktır.

KIRSAL TURİZME 4 PROJE

Kurumumuz ve uygulamakta olduğumuz IPARD programı bir taraftan tarım ve hayvansal ürünlerin üretimine, diğer yandan bu ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması destek vererek sektörün tüm paydaşlarına çözümler sunarken, diğer taraftan kırsal alandaki faaliyetleri çeşitlendirerek, bu alanlardaki ekonomik faaliyetlere destek vermeye çalışmaktadır. Bu amaçla kırsal alanlardaki turistik faaliyetler, restoranlar, kafeler, hobi bahçeleri, yüzme havuzları gibi birçok yatırım desteklenmektedir. 13'üncü çağrı dönemi için, Kale, Doğanşehir, Darende ve Yeşilyurt ilçesinde birer adet olmak üzere dört projemiz desteklemek için uygun görülmüştür.

YEREL ÜRÜNLER ÜRETİM VE PAZARLAMA

IPARD programında kırsal alanlarda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi amacıyla desteklenen bir diğer sektör ise yerel ürünlerin işlenmesidir. Bu kapsamda her il için yerel ürünler listesi belirlenmiş olup, bu ürünlere yönelik yatırımlar destek kapsamına alınmıştır. Toplam hibe tutarı yaklaşık 1,2 milyon lira olan ve kurumumuzdan yarım milyon civarında hibe hak kazanan bu proje Yeşilyurt ilçesinde gerçekleştirilecektir. Bu sektördeki proje sayısının diğer sektörlere göre az olması nedeniyle bu projenin örnek olarak yeni başvuruların olmasında etkili olacağına inanıyoruz” dedi.

//www.malatyasonsoz.com.tr

YORUM EKLE
banner151

banner251